03.06.2022

Správné skladování léků - jak na to?

 

Správné uchovávání a skladování léků zaručuje jejich jakost, účinnost a bezpečnost po celou dobu jejich použitelnosti, která je vyznačená na vnějším i vnitřním obalu léku. Informace, za jakých podmínek lék skladovat, uchovávat, případně přenést z lékárny domů, je uvedena v příbalovém letáku daného léku (bod 5: Jak přípravek XY uchovávat). Kromě toho ji pacientovi může poskytnout také lékárník, který lék vydává.

 

Správné skladování léků - jak na to? - obrázek 01

 

Písemná informace je součástí každého balení léku a je vždy v českém jazyce. Informaci poskytuje výrobce a držitel rozhodnutí o registraci, který zná vlastnosti léčivé látky i látek pomocných, použitých při výrobě léčivého přípravku. Před uvedením léku do prodeje provádí zkoušky na stabilitu léku. Zjednodušeně lze říct, že výrobce (držitel rozhodnutí o registraci) doporučí odborné i laické veřejnosti, jak s léčivým přípravkem co nejšetrněji nakládat, aby kvalita a bezpečnost léčivého přípravku zůstaly zachovány.

 

Skladování léků doma

Doporučuje se, aby domácí lékárnička byla uložena především z dohledu a dosahu dětí, na čistém a suchém místě. Provádějte pravidelnou kontrolu vaší lékárničky, provádějte vizuální kontrolu léku. Například změna barvy, pachu či konzistence léku vám mohou napovědět, zda byl správně uchováván.

Prošlé či jinak znehodnocené léčivé přípravky je vhodné odnést do lékárny, která zabezpečí bezpečnou likvidaci, nelze je svévolně vyhodit do běžného komunálního odpadu.

 

Správné skladování léků - jak na to? - obrázek 02

 

V příbalové informaci naleznete doporučení se stanoveným rozmezím teplot např.:

  • Uchovávejte při teplotě do 25°C ( 30°C) – uchováváme v lékárničce při pokojové teplotě.
  • Uchovávejte v chladničce (2°C – 8°C) - v chladničce vyčleníme místo, tak aby léčivý přípravek nebyl v přímém kontaktu s potravinami a nápoji; můžeme vložit do mikrotenového sáčku či umělohmotné krabičky (vhodné velikosti – třeba svačinové), kterou nebudeme používat k uskladnění potravin.
  • Chraňte před chladem nebo mrazem – neuchováváme v blízkosti vchodových dveří, v nevytápěné chodbě apod.

 

nebo jsou doplněny další informace…

  • Uchovávejte v dobře uzavřeném vnitřním obalu (třeba lékovce) aby byl přípravek chráněn před vlhkostí. – koupelna nebo kuchyň, kde se kumuluje vodní pára, nejsou vhodné. Lék se dá ochránit před vlhkostí i tak, že jej vložíme do čisté a suché zavařovací sklenice se šroubovacím uzávěrem.
  • Uchovávejte vnitřní obal v krabičce, aby byl přípravek chráněn před světlem. – nejlépe , když léčivý přípravek uchováváme v lékárničce či tomu účelu určené skříňce a v původní papírové krabičce.
  • Tento přípravek nevyžaduje žádné zvláštní podmínky uchovávání. – neznamená to, že jej ponecháme třeba na parapetu za oknem (působení tepla a světla) anebo otevřený v koupelně (působení vlhka).

 

Léky, které prošly v lékárně úpravou např. ředění antibiotických sirupů nebo léky, které byly v lékárně připraveny, jsou rovněž opatřeny informací, jaká je doba použitelnosti a za jakých skladovacích podmínek lék uchovávat. Prosím, respektujte doporučení lékárníka.

U léku, který byl skladován za nevhodných podmínek, výrobce nezaručuje kvalitu, účinnost ani bezpečnost. Užití takového léku může způsobit nepředpokládané nežádoucí účinky různého rozsahu.

Pokud se dostanete do situace, že nejste přesvědčeni o správném uchovávání léčivého přípravku, raději jej odevzdejte v kterékoli lékárně k bezpečné likvidaci.

 

Správné skladování léků - jak na to? - obrázek 03

 

Zdroj: https://www.lekarnickekapky.cz/ (Mgr. Lenka Beková - Nemocniční lékárna FN, Hradec Králové)