22.09.2023

Správné dávkování léků: Jak určit správné dávkování a co dělat, když lék zapomenete.

 

Je velmi důležité dodržovat správné dávkování a způsob podávání, aby bylo dosaženo správného účinku léku a co nejnižších nežádoucích účinků. Správné dávkování léku by mělo zajistit požadovaný účinek.

 

správné dávkování léků  - obrázek 01

 

Nízké dávky léků nemusí fungovat tak dobře, jak by měly. Například nemusí zmírnit bolest nebo snížit krevní tlak na požadovanou úroveň. Na druhou stranu, pokud je dávka léku příliš vysoká, hrozí riziko předávkování. Léky užívané ve vysokých dávkách po dlouhou dobu mohou také způsobit poškození některých orgánů.

 

Správná dávka léku - co ji určuje?

Optimální dávka léků se u jednotlivých osob liší. Záleží na tom, zda se jedná o dítě, dospělého nebo staršího pacienta, a důležitá je také jeho hmotnost. Potřebné množství léků závisí také na stupni onemocnění jater nebo ledvin, tedy orgánů, které jsou zodpovědné za odstraňování léků z těla.

 

Jak se určuje správné dávkování léku?

O správném dávkování a podávání léků informuje pacienta nejen lékař při předepisování, ale také lékárník při výdeji. Lékárník by měl vysvětlit použití léků, kdy by se měly užívat, správný způsob jejich užívání a možné nežádoucí účinky a rizika. Při nákupu volně prodejných léků musí lékárník nebo farmaceutický asistent rovněž vysvětlit správné užívání léku.

Doporučené dávky a návod k použití naleznete také v příbalovém letáku přiloženém k léku. Tato příbalová informace obsahuje informace o maximální jednorázové dávce (maximální jednotlivá dávka), maximální denní dávce (maximální denní dávka) a dávkovacím intervalu.

Potřeba dávkovacích intervalů vychází ze skutečnosti, že různé léky se z těla vylučují různou rychlostí, a proto trvá různě dlouho, než v těle začnou účinkovat. Antibiotika jsou léky, u nichž je dodržování dávkovacích intervalů obzvláště důležité. Aby byla zajištěna antimikrobiální účinnost, musí být antibiotikum v těle dostatečně přítomno po většinu dne, jinak je nejen neúčinné, ale bakterie se také mohou stát vůči těmto lékům rezistentní (odolné).

Například léky na odkašlávání by se neměly užívat večer (např. po 17. hodině), aby se zabránilo nadměrnému nočnímu kašli. Léky, které podporují funkci mozku a prokrvení končetin, by se také neměly užívat večer, aby se nenarušil fyziologický nástup spánku. Kortikosteroidy a hormony štítné žlázy se obvykle užívají ráno v souladu s biorytmem. Tím se snižuje riziko nežádoucích účinků.

 

správné dávkování léků - 02

 

Co se stane, když si zapomenu vzít lék?

Každému se může stát, že si zapomene vzít pravidelnou dávku léku. Váš lékař nebo lékárník vám poradí, co v takovém případě dělat. Co dělat, záleží na tom, jak dlouho uplynulo od doby, kdy jste si vzal(a) pravidelnou dávku léku. Někdy je nejlepší vzít si dávku co nejdříve, jindy si vzít polovinu obvyklé dávky nebo předchozí dávku vynechat a pokračovat další dávkou. Další dávka by však nikdy neměla být zdvojnásobena. Co dělat, když vynecháte dávku léku, je obvykle uvedeno v příbalové informaci. Doporučuje se proto příbalový leták uschovat pro případ, že byste do něj později potřebovali nahlédnout.

 

Organizace dávkování léků

Pokud se během dne užívá několik léků v různou dobu, může být užitečný dávkovač léků. Jedná se o něco jako lékárničku rozdělenou do několika přihrádek, které lze otevírat a zavírat a které umožňují připravit si léky předem. Dávkovače lze používat po dobu jednoho dne nebo týdne a obvykle jsou rozděleny na ranní, odpolední a večerní část. Například každou neděli lze předem naplnit týdenní zásobu léků. To usnadní užívání léků. Prázdné okénko dávkovače je také známkou toho, že jsme si již lék vzali. Dávkovací okénka mohou také pomoci zabránit tomu, abyste si lék omylem vzali dvakrát. Na trhu jsou také dávkovače, které lze nastavit tak, aby pípaly, když je čas lék užít. Takové dávkovače obvykle také zaznamenávají, kdy byl dávkovač naposledy otevřen, takže přesně víte, kdy jste si naposledy vzali lék. Takové dávkovače mohou snížit počet chyb při podávání léků a zlepšit tak prognózu onemocnění.

 

správné dávkování léků - 03

 

Zdroj: www.lekarnickekapky.cz (PharmDr. Barbora Fialová - Lékárna Na poliklinice, Krnov)