09.10.2023

Současný nepřehledný systém úhrad léků a doplatků zaslouží změnu

 

Úhrady léků a doplatky na ně jsou pro veřejnost obtížným problémem. Ceny i úhrady léků se neustále mění v důsledku pravidelných revizí. Je velmi obtížné předpovědět tyto časté změny, kterým čelí jak lékárny, tak pacienti. Příplatky vznikají jako rozdíl mezi cenou a výší úhrad ze zdravotního pojištění. Vzhledem k tomu, že konečnou cenu léku do značné míry určuje výrobce, ovlivňuje to i výše doplatků konkrétního léku. Při vysokých sazbách spoluúčasti mohou ochranné limityí v některých případech pacientům částečně pomoci, jejich výše je ale nepředvídatelná.

 

Současný nepřehledný systém úhrad léků a doplatků zaslouží změnu - 01

 

Revize mají tvrdý dopad na doplatky pacientů i ekonomiku lékáren

Výše doplatků, které pacienti nakonec zaplatí v lékárnách, je ovlivněn pravidelnými kontrolami prováděnými Dtátním ústavem pro kontrolu léčiv. Jejich cílem je pravidelně určovat maximální cenu léku a jeho návratnost s ohledem na vnější faktory (např. změny nákladů na výrobu léku). Problémem je ale stávající systém, kdy se lékárníci dozvědí o ukončení revize bez dostatečného předchozího upozornění, což vede ke změně cen a úhrady, a to i o desítky procent. Dalším problémem je, že v revizích může být příliš široká skupina léků, zatímco v jiných případech se to týká pouze 1 léku. To vede k rozdílu v ceně, úhradách a doplatcích za stejný lék, včetně různých množství tablet.

Doplatky se mění ze dne na den na přelomu každého měsíce, a to i v případě léků, které jsou předepisovány velmi často, jako jsou např. některé léky ze skupiny statinů (léky na cholesterol). Pokud si pacient vybral lék na cholesterol, který byl v lékárně skladem, 31. 8. dne tohoto roku, nedoplácel nic. Už 1. září ale zaplatil ve stejné lékárně za stejný doplatek ve výši 270 korun. Cena léku zůstala stejná jen se při revizi změnila výše úhrady ze strany pojišťovny.

"Revize cen léků se provádějí často a ovlivňují téměř všechny léky. Oficiálně mají lékárníci tři měsíce na to, aby lék prodali za původní cenu, ale nižší úhrada platí okamžitě. Ve skutečnosti se o revizi dozvíme nejpozději 20 dní před provedením změn. V tomto případě jsou chronická léčiva pacientům obvykle předepisována na 3 měsíce léčby a často není možné optimalizovat zásoby, protože lékárníci nejsou schopni ovlivnit, zda pacient lék v lékárně vyzvedne v rozhodujících 10 nebo 20 dnech," uvedl prezident České lékárnické komory, Mgr. Aleš Krebs, Ph.D.

Pokud lékárna získá zásobu léků, jejichž úhrada je snížena v důsledku revize, může vydat lék za původní cenu s nově vzniklým doplatekm nebo z důvodů konkurenceschopnosti snížit cenu léku tak, aby byl lék s původním doplatkem nebo zcela bez doplatku, čímž způsobí ztrátu pro lékárnu. Ta není lékárnám nijakým způsobem kompenzována, což může znamenat vážný zásah do ekonomiky, zejména v malých lékárnách. Česká lékárnická komora vítá zavedení povinnosti distributorů / výrobců léčiv odebírat léky za původní cenu v případě takových změn nebo umožnit lékárnám distribuovat léky v souladu s platnými podmínkami platnými v době nákupu léků.

 

Situaci by pomohlo také zúžit skupiny léčivých přípravků

Způsob, jakým léčiva zařazena do takzvaných referenčních skupin léků, má také vliv na stanovení ochranných limitů pro různé skupiny pacientů. Jejich smyslem je ochrana dostupnosti léčby, kde v případě jejich překročení pojišťovny pacientům doplatky vrací. Vzhledem k přílišné šíři těchto skupin ale vznikají doplatky, které nejsou započitatelné a do ochranného limitu se nepočítají. Z profesního hlediska je skupina velmi velká, takže v mnoha případech léky patřící do stejné skupiny nejsou terapeuticky zaměnitelné, například v situaci, kdy lékař chce nahradit lék pacienta jiným, s nižším doplatekem. Česká lékárnická komora v této souvislosti navrhuje zmenšit skupinu těchto léků ve vztahu ke skupině pacientů.

„Existence ochranných limitů pro různé skupiny pacientů je velmi důležitá, nicméně současný systém administrace a vracení započitatelných doplatků po překročení limitu je pro pacienty finančně zatěžující a pro zdravotní pojišťovny technicky náročné. Proto navrhujeme, aby po překročení limitu pacienti už započitatelné doplatky v lékárně neplatili a jejich administrace proběhla pouze mezi zdravotní pojišťovnou a lékárnou bez zatěžování pacientů,“ vysvětluje viceprezident České lékárnické komory, PharmDr. Martin Kopecký.

 

Současný nepřehledný systém úhrad léků a doplatků zaslouží změnu - 02

 

Zdroj: https://lekarnici.cz/