15.06.2025

Samoléčba jako téma Dne lékáren 2025

 

Ve čtvrtek 19. června se v lékárnách po celých Čechách odehraje již tradiční Den lékáren, letos pod mottem Samoléčba startuje v lékárně. Česká lékárnická komora (ČLnK) v rámci této kampaně klade důraz na bezpečnou a správnou samoléčbu, která je přirozenou součástí péče o zdraví, a připomíná nenahraditelnou roli farmaceutů coby profesionálů, kteří pacienty samoléčbou bezpečně provedou. Doprovodné akce se uskuteční v průběhu celého týdne od 16. do 20. června ve zhruba 1 400 lékárnách napříč celou Českou republikou.

 

samoléčka jako téma letošního Dne lékáren 2025 - obrázek 01

 

I když se samoléčba vyskytuje celkem běžně, její efektivita a nezávadnost se opírá o správný výběr medikamentu a přesné dodržování předepsaného dávkování. Právě s tímto úkolem pomáhají lékárníci a farmaceutičtí asistenti, jelikož lékárna bývá často první zdravotnické místo, kam se pacient při drobnějších zdravotních problémech obrací. Podle šetření*, které ČLnK nechala provést u příležitosti letošního Dne lékáren, se samoléčbě věnuje víc než čtvrtina dotázaných minimálně jednou za měsíc. Nejčastěji tak řeší nachlazení, rýmu a kašel, hned po nich jsou bolesti hlavy, zad nebo zubů. Třetí nejčastější oblastí samoléčby se ukazují být potíže se zažíváním.
 

Přestože 47 % nemocných pociťuje obavy z neúspěchu samoléčby, pouze 3 % pacientů pravidelně vyhledává radu zdravotníka, ať už lékaře či lékárníka, v otázkách samoléčby, zatímco 65 % tak činí jen zřídka. Pro efektivní a bezpečnou samoléčbu je přitom konzultace se zdravotnickým pracovníkem klíčová. „Pacienti mají tendenci řešit běžné zdravotní problémy samostatně. Bohužel často podceňují význam posouzení symptomů, nebezpečí lékových interakcí, nesprávného dávkování nebo dlouhodobého užívání nevhodných léků. V lékárně můžeme poradit, jak přistupovat k samoléčbě bezpečným způsobem. Kromě zhodnocení stavu a výběru vhodného léčivého přípravku pacientům poskytneme veškeré potřebné informace spojené se správným užíváním. Upozorníme na potenciální interakce s dalšími léky, rizika u chronicky nemocných nebo nevhodnost samoléčby pro děti, těhotné ženy a seniory. A pokud je to nezbytné, doporučíme lékařské vyšetření, abychom předešli závažnějším zdravotním komplikacím,“ uvádí Mgr. Aleš Krebs, Ph.D., prezident České lékárnické komory.
 

Z šetření navíc vyplynulo, že primárním zdrojem informací o samoléčbě je pro většinu dotázaných internet, za ním se řadí rodina a přátelé. Teprve na třetím místě se objevuje konzultace s lékárníkem, přestože doporučení specialisty v lékárně patří mezi zásadní faktory, jež rozhodují nejen o výběru adekvátního léku, ale především o úspěšnosti samoléčby, či dalším postupu při řešení zdravotních problémů.
 

Je zvláštní, že se lidé ptají na léky na diskuzích a sociálních sítích, ale ostýchají se jít do lékárny, kde je odborník ihned k dispozici. Internet je plný rozporuplných doporučení, kdežto lékárník vám poradí přímo pro vás, berouc v úvahu váš zdravotní stav, věk, léky, které užíváte, a další faktory. Navíc se může podívat do lékového záznamu pacienta,“ podotýká PharmDr. Martin Kopecký, Ph.D., viceprezident České lékárenské komory.
 

 

samoléčka jako téma letošního Dne lékáren 2025 - obrázek 02

 

Pro pacienty ČLnK připravilo Desatero správné samoléčby s doporučeními, jež se vyplatí respektovat:

  1. Lečte se sami pouze tehdy, pokud jsou vaše obtíže mírné a nekomplikované.
  2. Vyberte vhodný léčivý přípravek – neřiďte se pouze radami z internetu, informace si ověřte ideálně u farmaceuta v lékárně.
  3. Před užitím léku si vždy přečtěte příbalový leták.
  4. Dodržujte dávkování a správný způsob užívání léku.
  5. Věnujte pozornost kombinacím léků a možným interakcím.
  6. Nepoužívejte zbylé staré léky naslepo, nemusí být vhodné pro aktuální problém.
  7. Dopřejte si dostatek spánku a odpočinku a dbejte na dostatečný příjem tekutin.
  8. Pokud se stav nezlepšuje, obraťte se na lékaře.
  9. Opakované nebo dlouhodobé potíže nejsou vhodné pro samoléčbu.
  10. Pro jistotu se poraďte o samoléčbě v nejbližší lékárně.

 

O principech bezpečné samoléčby budou pacienti vzděláváni lékárníky přímo v lékárnách, a to v období od 16. do 20. června. Vzdělávání bude probíhat různými formami – prostřednictvím infografiky s klíčovými body, osobními konzultacemi nebo promítáním instruktážních videí.

*  Data pro studii byla získána pomocí aplikace Instant Research od agentury Ipsos. Do průzkumu se zapojilo 1029 respondentů, kteří dosáhli věku 18 let nebo více.
 

 

Zdroj: https://www.lekarnickekapky.cz/