04.08.2023

Rozhovor v časopise Interview s Alešem Krebsem, prezidentem České lékárnické komory

 

V červnovém čísle časopisu, který každý měsíc věnuje 100 stran exkluzivním rozhovorům s předními osobnostmi domácí i světové kultury, vědy, sportu a politiky, vyšel také rozhovor s prezidentem ČLnK Alešem Krebsem. Lékárníci se v tomto čísle objevuje hned dvakrát. Druhým zpovídaným je Stanislav Havlíček, který hovoří o své práci pro Lékaře bez hranic.

 

rozhovor s prezidentem české lékárnické komory

 

Farmakologie se v posledních letech výrazně změnila. Byly zavedeny nové léky a v souvislosti s tím se rozšířily znalosti o jejich účincích a omezeních. Zároveň stále více pacientů potřebuje k životu léky nebo trpí více chronickými onemocněními současně a vyžaduje více než jeden typ léků. Léčba léky je stále složitější a role lékárníka, odborníka s nejkomplexnějšími znalostmi o lécích, je stále důležitější. "Lékař je především odborníkem na diagnostiku, léčbu a prevenci nemocí a mnoho dalších souvisejících oborů, což je samo o sobě velmi široké vzdělání, které však výrazně doplňují léky. Přesněji řečeno, léky dnes fungují mnohem lépe než v minulosti a k dispozici je mnohem více druhů léků. I zde má lékárník svou úlohu. Lékárníci se pět desetiletí zabývají nejen studiem účinků jednotlivých látek na lidský organismus, ale i mnohem více, včetně přípravy a výroby jednotlivých léků, jejich formy, chování v organismu, způsobu jejich užívání a jejich analytických či fyzikálně-chemických vlastností. Lékárníci mají skutečně nejkomplexnější znalosti o lécích. Tento symbiotický vztah mezi lékaři a lékárníky je pro lidské zdraví klíčový." Prezident České lékárnické komory se pro časopis Interview mimo jiné otevřeně vyjádřil ke spolupráci mezi lékárníky a lékaři

 

Dlouhý dialog se týkal také témat, jako jsou stejných doplatků, generické alternativy, lékové poradenství v lékárnách, spolupráce mezi lékárníky a lékaři, lékové záznamy pacientů a úloha lékárníků při osvětě veřejnosti, včetně pandemie Covid 19. "Podle mého názoru by zdravotní služby hrazené ze zdravotního pojištění a organizované státem, včetně léků, měly být pacientům nabízeny za stejných podmínek. Argument, že to povede ke zvýšení cen léků a doplatků, je naprosto nepřijatelný. Spoluúčast pacientů by totiž neměli určovat zdravotníci. Je to stát, kdo tyto podmínky nastavuje, a je to stát, kdo tyto podmínky nastavuje tak, aby fungovaly a situace byla přijatelná. Stejně jako v jiných zemích je důležité správně nastavit sociální limity," říká Aleš Krebs o spoluúčasti, která funguje téměř jednotně v celé Evropě.

 

Zdroj: REDAKCE, Aleš Krebs: Nevyznáte se ve vašich lécích? Neváhejte se ptát. Praha: Interview, str. 76-81, 14. 6. 2023