13.12.2023

Prevence a léčba poruch paměti

 

Paměť je schopnost mozku zpracovávat informace. To zahrnuje možnost opakovaně je zaznamenávat, ukládat a vyvolávat. Existují 3 základní typy paměti: krátkodobá, střednědobá a dlouhodobá.

 

prevence a léčba poruch paměti - obrázek 01

 

Paměť se dělí podle toho, zda ji lze vyjádřit slovy - deklarativně (vědomě vybavená informace) nebo ji slovně vyjádřit nelze - procedurální. Deklarativní paměť pracuje s faktickými informacemi (data, vzorce, rovnice a pojmy) a také pomáhá mozku pamatovat si události, které se staly. Procedurální paměť je primárně spojena s procesem učení různých dovedností, jako je jízda na kole, psaní na počítači nebo řízení automobilu. Obě tyto části paměti jsou důležité pro fungování v normálním životě.

S fyziologickým stárnutím člověka klesá schopnost učit se novým věcem. Mimo jiné existují také poruchy krátkodobé paměti, poruchy koncentrace, které se projevují roztržitostí a častou zapomnětlivostí. Mění se také způsob myšlení. Jak stárneme, výkon jednotlivce může přirozeně klesat.

 

Poruchy paměti a jejich příčiny.

Poruchy paměti způsobené stárnutím se často projevují jako neschopnost zapamatovat si jména nebo nedávné události. Zhoršení krátkodobé paměti je spojeno se zhoršenou koncentrací. Závažnější jsou poruchy paměti spojené s zapamatováním důležitých informací (například plánované schůzky, placení účtů, dodržování termínů atd.) a výrazně zasahují do každodenního života.

K určení příčiny je nutné kromě poruch paměti objasnit i možné další poruchy (například poruchy pozornosti, úsudku, chování nebo emoční poruchy) a zahájit potřebnou léčbu.Tyto testy provádějí neurologové, psychiatři a možná psychologové.

 

Rizikové faktory pro zhoršení paměti:

- Genetické dispozice
- Nemoci srdce a cév
- Vysoký krevní tlak a krevní cukr, cholesterol a triglyceridy
- Respirační dysfunkce
- Neléčená deprese
- Špatný životní styl - kouření, nadváha a obezita
- Nedostatek pohybu
- Omezení sociálního kontaktu
- Onemocnění štítné žlázy
- Stavy po infarktu myokardu a cévní mozkové příhodě
- Věk nad 60 let
- Úraz hlavy
- Nežádoucí účinky některých léků, které ovlivňují psychiku (například benzodiazepiny a hypnotika, léky používané k léčbě nespavosti).

 

Prevence a léčba poruch paměti - obrázek 02

 

Demence a Alzheimerova choroba

 

Porucha paměti může být jedním z příznaků vývoje syndromu demence. Demence se projevuje nejen snížením mozkových funkcí, jako je paměť, myšlení a schopnost vyjadřování se, ale také zhoršenou orientací v čase a prostoru, poznávání blízkých osob, ale také celkové postižení osobnosti. Asi 140 000 lidí v naší zemi trpí demencí. Nejčastější příčinou demence je Alzheimerova choroba (až 60% případů), následovaná Parkinsonovou chorobou, depresí atd. Rizikovými faktory jsou v tomto případě především rodinné dispozice, věk (nad 65 let) a změny v genetické výbavě.

 

Nejčastějšími příznaky jsou:

- Ztráta paměti

- Problémy s prováděním běžných činností
- Problémy s řečí
- Časová a lokální dezorientace
- Špatný úsudek
- Problémy abstraktního myšlení (rozpoznávání písmen, číslic)
- Dávat věci na špatné místo
- Změny chování a nálady
- Úplná změna osobnosti (disociace)
- Pasivita, ztráta iniciativy a zájem o jakoukoli činnost.

 

Pokud tedy opustíte svůj byt, aniž byste vypnuli brambory na sporáku, nepamatujete si, jaký je dnes den, nebo opakujete stejný příběh blízkým z dávné minulosti, mohou to být příznaky vznikajících neurodegenerativních onemocnění. To se projevuje nejen zhoršenou pamětí, ale také snížením intelektu a kognitivních funkcí. Kognitivní funkce jsou důležité pro to, aby člověk mohl pracovat samostatně, procházet prostorem a časem a ovlivňovat emoční život a hodnoty.

 

Prevence a léčba poruch paměti - obrázek 03

 

Prevence a léčba

Doporučuje se dodržovat zdravou životosprávu, aby se předešlo problémům s pamětí. Pravidelně cvičte, jezte stravu s vyváženým obsahem všech živin a zvyšte příjem omega-3 nenasycených mastných kyselin (například z mastných mořských ryb, vlašských ořechů, lněných nebo konopných semen). V neposlední řadě by nemělo chybět aktivní trávení volného času.

Kromě toho jsou také vhodná speciální cvičení (například paměťové hry, sudoku, křížovky atd.), které pomáhají zpomalit zhoršování mozkových funkcí, zejména paměti a podporují rozvoj myšlení. Důležité je také zaměření se na pravidelné činnosti a uvědomění si jejich provádění (zamykání, vypnutí plynu atd.) Pokud se na to cítíte, můžete vyzkoušet náročnější varianty vylepšení paměti při učení se novým věcem, například pomocí "tréninku paměti"."Na univerzitách třetího věku, jazykových školách nebo podnicích, kde můžete pracovat na činnostech zapojující mozek - např. práce na počítači.

 

Závěrem je důležité říci, že pokud pacient trpí popsanými problémy podstoupí odborné vyšetření u psychiatra nebo neurologa (můžete získat radu od praktického lékaře), může poté léčbu, která zmírní průběh onemocnění. Prognóza takových pacientů (tedy celkový budoucí vývoj onemocnění) může být příznivější. Základní diagnostické testy nyní mohou provádět i specializovaní lékárníci, hledejte proto v lékárně symbol poskytování „Poradenství a péče o pacienty s Alzheimerovou chorobou“

 

Zdroj: www.lekarnickekapky.cz (Mgr. Magdalena Karabová, lékárna IKEM, PharmDr. Kateřina Dubská, Lékárna Dům zdraví, Hodonín)