08.09.2022

Pozor na klíšťata. Léčbu lymské boreliózy je vhodné začít od prvních příznaků

 

Lymská borelióza odvozuje svůj název od amerického města Old Lyme, ve kterém se v létě roku 1975 objevily u několika dětí příznaky revmatoidní artritidy a kožní vyrážky. Výzkumníkům trvalo následujících šest let, než objevili příčinu těchto obtíží – klíšťata infikovaná bakterií Borrelia burgdorferi. Tyto bakterie se mohou dostat do našeho těla nejčastěji přisátím nakaženého klíštěte.

 

Pozor na klíšťata - lymská borelióza - 01

 

Kromě klíšťat (u nás především druh Ixodes ricinus) se v současnosti diskutuje o možnosti přenosu infekce i krev sajícím hmyzem (například komáři). Přenos hmyzem ale není v současnosti prokázaný. Borrelie jsou zajímavé tím, že mají oproti jiným bakteriím dlouhý rozmnožovací cyklus (v řádu hodin). Proto má onemocnění pozvolný, ze začátku nenápadný průběh. Onemocnění probíhá v několika stádiích, ne každý pacient prodělá všechna stádia.

 

Rozdělení stádií boreliózy

 

1. časné stádium boreliózy

  • kožní projevy (tzv. erythema migrans – viz obrázek) - Jediným typickým příznakem nákazy je jednolitá skvrna nebo skvrna s bledým středem, která se objeví několik dnů až týdnů po přisátí (vytažení) nakaženého klíštěte. Zrádné ovšem je, že se taková skvrna nemusí vůbec vytvořit – infekce se pak šíří skrytě.
  • chřipkovité příznaky - Mezi ně řadíme únavu, teplotu, bolest svalů a kloubů.

 

2. pozdní stádium boreliózy

  • zvětšení uzlin - Typicky se objevuje na ušním lalůčku, bradavkách, nebo na šourku.
  • postižení kloubů (artritida) - Nejčastěji se objevuje zánět kolenního kloubu, který rudne, otéká a bolí.
  • postižení srdce - Projevuje se bušením srdce, nepravidelným srdečním rytmem až zánětem srdečního svalu (myokarditida).
  • postižení nervového systému - Objevují se bolesti hlavy, teploty, nevolnost až zvracení, poruchy citlivosti, poruchy pohyblivosti, až obrna lícního nervu a zánět mozkových blan.

 

3. chronické stádium boreliózy

  • projevy trvalého poškození (dlouhodobé následky) - Borrelie dále oslabují nervový systém (objevují se potíže jako nervozita, třes, výpadky paměti, deprese), pokračuje napadání dalších kloubů, dochází k poruchám imunitních reakcí a objevují se i změny na kůži (ztenčená kůže s prosvítajícími cévami).

 

Pozor na klíšťata - lymská borelióza - 02

 

V současnosti nemají lékaři k dispozici žádný test, který by jednoznačně potvrdil či vyvrátil, že za zdravotními obtížemi stojí borreliová infekce. Diagnózu stanovuje lékař na základě stavu pacienta (přítomnost skvrny na kůži a další projevy), epizody pokousání klíštětem (případně hmyzem). Protilátky slouží pouze jako pomůcka při stanovování diagnózy. Protilátky se v těle začínají tvořit až několik týdnů po nakažení (obvykle 4 – 6 týdnů). Jejich dřívější odběr proto nemá smysl – výsledek by byl negativní, i když by už borrelie byly v těle přítomné.

 

Boreliózu léčíme v současnosti antibiotiky. Platí pravidlo: čím dříve od nákazy jsou nasazena, tím vyšší je úspěšnost léčby. U časných forem se úspěšnost pohybuje na hranici 90 %, u pozdních stádií okolo 30 %. Lékař individuálně vybere nejvhodnější antibiotikum, nejčastěji sahá po doxycyklinu, amoxicilinu, azitromycinu, klaritromycinu, případně cefuroxim–axetilu. Léčba s přihlédnutím ke stádiu onemocnění obvykle trvá několik týdnů.

 

Pozor! Nepleťme si očkování proti klíšťové encefalitidě (u nás dostupná vakcína FSME–IMMUN Baxter) s očkováním proti lymské borelióze. Klíšťová encefalitida je virové onemocnění, rovněž přenášeno klíšťaty. Proti lidské lymské borelióze není v ČR očkování k dispozici. V USA existuje vakcína Lymerix, nicméně se od jejího používání z různých důvodů upouští. V ČR je možné nechat proti lymské borelióze očkovat psy a kočky. Klíšťata přenášejí ještě další onemocnění (například ehrlichiózu), proto je nepodceňujme a chraňme se před nimi.

 

Zdroj: https://www.lekarnickekapky.cz/ (PharmDr. Klaudie Synáková - Lékárna BENU, Česká Lípa)