23.03.2022

PORADNA: Léky nevhodné pro děti: Poraďte se v lékárně

 

Dítě se od dospělého odlišuje v mnoha ohledech, nejen v tom, že je lehčí a menší. V plné míře rozdíly platí i v podávání léků dětem. Pokud lék působí na vyvíjející se organismus, mohou nastat odlišné reakce, než v případě jedince s již dokončeným vývojem. Léčivo může také u dítěte vyvolat více nežádoucích a závažnějších účinků, než je tomu u dospělé osoby. Z hlediska podávání léků je za dítě považován pacient do 12 let věku.

 

 

léky nevhodné pro děti - poraďte se v lékárně - obrázek 01

 

Léky, které užívají dospělí na základě lékařského předpisu i bez něj, jsou pro děti obvykle nevhodné a měly by být uloženy na bezpečném místě mimo jejich dosah. Obdobné nebezpečí může hrozit i u volně prodejných léčiv. V prvé řadě je důležité vždy upozornit lékárníka (v případě, že se vás na to sám nezeptá), že vydávané či prodávané léčivo budete podávat dítěti určitého věku a hmotnosti. Pokud již máte lék doma, ověřte si vhodnost jeho možného podání dítěti podle informací v příbalovém letáku.

Správná doporučení o tom, jaký lék pro dítě zvolit, v jakých dávkách a intervalech jej užívat a jaké léky se případně mohou u dítěte kombinovat, může podat jen lékař nebo lékárník. Je-li dítě sledováno či léčeno pro nějaký závažnější zdravotní problém, vždy se o léčbě raďte s ošetřujícím lékařem. Pokud vaše dítě užívá nové léky, sledujte, zda se s ním neděje něco neobvyklého. Mohou se objevit například alergické reakce.

 

Vhodnost lékové formy

Pro děti je důležité velmi dobře promyslet také vhodnou lékovou formu. Malé děti totiž obvykle neumí spolknout tablety a existuje nebezpečí, že by jim mohly zapadnout do dýchacích cest. Proto jsou pro nejmenší děti vyráběny jiné lékové formy například kapky, sirupy nebo čípky.

Podávání léků v tekuté formě však s sebou nese riziko nepřesného dávkování. Před podáním každé dávky je proto třeba lahvičku se suspenzí dobře protřepat. Kapky se obvykle aplikují pomocí kapátka a dáváme u nich pozor na obsah alkoholu (u dětí by měly být bez alkoholu). Sirupy se dávkují odměrkou nebo lžičkou. Některé děti sirupy nesnášejí (poblinkají se).

V případě zvracení je možnou alternativou například podání čípku, ovšem pouze v tom případě, že dítě netrpí průjmovým onemocněním. Od tří let věku dítěte jsou vhodné také žvýkací tablety nebo pastilky. Nosní spreje lze u dětí používat od dvou let - do té doby aplikujeme pouze nosní kapky.

 

Zástupci léčiv nevhodných pro děti

Typickým příkladem takového léčiva je kyselina acetylsalicylová (Acylpyrin, Aspirin). Tento lék se běžně užívá u dospělých pro svoje účinky antipyretické (snižuje zvýšenou teplotu či horečku), analgetické (tlumí bolest) a protizánětlivé. Kyselina acetylsalicylová se ovšem nesmí používat u dětí a dospívajících do 15 let věku v průběhu virového onemocnění z důvodu vyššího rizika rozvoje Reyeova syndromu. Reyeův syndrom je život ohrožující stav, který bez včasné diagnózy a léčby může skončit smrtí.

Mezi další zástupce bychom mohli zařadit paracetamol ve vyšším dávkování, který je sice u dětí vhodným lékem k tlumení horečky a bolestí, nicméně je velmi důležité dodržet doporučené dávkování podle hmotnosti dítěte. Nebezpečná je už dávka 75 mg/kg hmotnosti dítěte (to je pro představu například 6 tablet 500mg paracetamolu podaného dítěti o váze 40 kg). Zrádné jsou případy, kdy při obtížně zvládnutelném horečnatém onemocnění rodiče kombinují více léčivých přípravků s obsahem paracetamolu najednou (Paralen, Panadol, Coldrex Junior).

Při předávkování paracetamolem může dojít k velmi vážnému poškození jater. Přípravky na chřipku ve formě horkého nápoje případně tablet jako jsou Coldrex a Vicks (také s obsahem paracetamolu) jsou vhodné až pro dospívající od 12 let, některé pro dospívající od 15 let (s výjimkou Coldrexu Junior, který smí užívat děti od 6 let).

Endiaron dnes patří k často užívaným lékům na infekční průjem. U dětí je však vhodný pouze při váze nad 40 kg. Imodium se používá u neinfekčního průjmu a smí se podávat dětem od 6 let.

Jox a Stopangin, přípravky k dezinfekci ústní dutiny a hltanu, jsou vhodné ve formě kloktadla pro děti od 6 let, ve formě spreje od 8 let. Podobně Bioparox, u kterého bylo teprve v letošním roce doplněno věkové omezení nad 12 let.

Kombinované přípravky pro krátkodobou léčbu bolesti jako Valetol a Ataralgin jsou vhodné pro dospívající od 15 let, Saridon a Nalgesin od 12 let.

Guttalax a Fenolax, léky na zácpu, je možné podávat dětem jen po doporučení lékaře.

Určitě bychom mohli uvést mnoho dalších léčiv, která pro děti nejsou vhodná, případně je jejich použití omezeno věkem nebo váhou dítěte.

 

Článek pojednává pouze o nejčastěji užívaných lécích, které se pravděpodobně vyskytují i ve vaší domácí lékárničce.

 

léky nevhodné pro děti - poraďte se v lékárně - obrázek 02

 

Zdroj: https://www.lekarnickekapky.cz/ (Mgr. Monika Mikulková - Lékárna Sfinx Brno)