28.11.2023

Pacienti mohou nově zpřístupnit své eRecepty rodině i pečovatelům

 

Nemoc a handicap často staví pacienty a jejich rodiny do obtížné situace. Jedním ze způsobů, jak těmto pacientům pomoci, je usnadnit nákup léků a zdravotnického materiálu. Za tímto účelem Státní ústav pro kontrolu léčiv neustále zdokonaluje systém eRecept. SÚKL nyní spustil další funkce, které mají poskytnout další pomoc. Pacienti nyní mohou sdílet přístup k elektronickým receptům a poukazům na zdravotnické prostředky s libovolnou osobou, kterou si v aplikaci zvolí. Tato služba zajistí, že například zdravotně postižení pacienti a senioři budou moci dostávat své léky a zdravotnické prostředky od kohokoli pověřeného.

 

pacienti mohou nově zpřístupnit své erecepty jakékoliv osobě - 01

 

Již od roku 2020 systém eRecept umožňuje rodičům přidávat do aplikace eRecept své nezletilé děti prostřednictvím mobilního telefonu nebo počítače. Tímto způsobem mají oba rodiče ihned po vystavení eReceptu k dispozici QR kód, aby si mohli v lékárně okamžitě vyzvednout léky předepsané pro své dítě. Do konce listopadu 2023 bude tato služba dostupná i pro veřejnost bez příbuzenského vztahu. Pacienti tak nyní mohou sdílet přístup k aplikaci eRecept s kýmkoli, s kým budou chtít. Mohou tak snadno získat léky a zdravotnické prostředky předepsané pomocí eReceptu, pokud jej předají sousedovi nebo třeba pečovateli.

"Systém eRecept je nástroj, který má pacientům usnadnit přístup k jejich předepsaným lékům. Touto optikou se snažíme aplikaci i nadále rozvíjet. Věříme, že zpřístupnění aplikace eRecept příbuzným a pečovatelům pacientů výrazně usnadní život pacientů." říká Renata Golasíková, vedoucí oddělení eReceptu.

 

Jak to bude fungovat v praxi?

Pacienti si mohou určit, jaké přesně informace chtějí sdílet se svou pověřenou osobou. Aplikace eRecept je výchozím místem pro námi vystavené elektronické recepty, elektronické poukazy na zdravotnické prostředky a záznamy o očkování evidované v roce 2022. Uživatelé si mohou zvolit, které informace zpřístupní vybraným osobám, mohou i omezit rozsah sdílených informací.

"V aplikaci lze například nastavit oprávnění, aby ošetřovatelé měli přístup pouze k eReceptům, jejichž platnost ještě neskončila. Seznam dříve vydaných elektronických receptů, které jsou v aplikaci standardně k dispozici, se nemusí zobrazovat. Totéž je možné u eReceptů na zdravotnické prostředky a případně u záznamů o dokončeném očkování," vysvětluje Golasíková.

 

Zmocnění je možné nastavit prostřednictvím:

  • webové aplikace pro pacienty,
  • mobilní aplikace pro pacienty (aplikace ke stažení na Google Play, App Store),
  • zasláním vyplněného formuláře prostřednictvím datové schránky zmocnitele,
  • zasláním listinného podání s úředně ověřeným podpisem zmocnitele na adresu sídla SÚKL.

 

Nastavení zmocnění krok za krokem

Aktualizovaná verze mobilní aplikace eRecept nyní obsahuje v základním menu možnost "Založení nového zmocnění". Po rozkliknutí stačí vyplnit rozsah a délku zmocnění a následně bude vygenerován přístupový kód a QR kód. Zmocněná osoba má 24 hodin na to, aby vygenerovaný kód zadala do aplikace nebo aby autorizaci obdržela naskenováním QR kódu. Aplikace rovněž poskytuje přehled všech udělených a přijatých zmocnění.

 

Příklad: Uděluji zmocnění v mobilní aplikaci eRecept

Příklad: Uděluji zmocnění v mobilní aplikaci eRecept

 

Příklad: Přijímám zmocnění v mobilní aplikaci eRecept

Příklad: Přijímám zmocnění v mobilní aplikaci eRecept

 

Zdroj: https://www.sukl.cz/