17.09.2024

Nástup Alzheimerovy choroby je plíživý

 

Na sobotu 21. září připadá Mezinárodní den Alzheimerovy choroby. Jeho cílem je zvýšit povědomí o tomto neurodegenerativním onemocnění mozku, jeho příznacích a možné prevenci. Někdy je zapomínání normální, ale někdy se může změnit ve vážný problém. Lékárníci také pomáhají odpovědět na otázku, zda by pacienti měli začít ztrátu paměti řešit společně se svým lékařem.

 

Nástup Alzheimerovy choroby je plíživý - foto 01

 

Alzheimerova choroba je závažné onemocnění, které způsobuje nevratné změny mozkových buněk a úbytek mozkové hmoty. Obvykle postihuje lidi středního a staršího věku. Nemoc postupně mění kognitivní schopnosti pacienta, například problémy s úsudkem, poruchy paměti a jazyka, změny nálad, špatný úsudek, neschopnost zapamatovat si závazky, potíže s učením nových věcí a dezorientace v čase a prostoru.

 

„Alzheimerova choroba je druh demence. Její příčiny nejsou zcela objasněny a neexistuje žádný genetický vliv. Mezi rizikové faktory, které zvyšují riziko demence, patří nedostatek pohybu, kouření a nadměrná konzumace alkoholu, dále úrazy hlavy, obezita, vysoký krevní tlak, cukrovka a deprese. Rizikovým faktorem je také užívání některých léků, jako jsou některá antidepresiva, antiepileptika, benzodiazepiny, hypnotika, sedativa a antiparkinsonika,“ říká PharmDr. Veronika Orendášová, mluvčí České lékárnické komory.

 

Mezi varovné příznaky patří smutná nálada, změny chuti k jídlu, úbytek hmotnosti, ztráta zájmu nebo potěšení z běžných činností, podrážděnost, neklid a poruchy spánku. Nástup Alzheimerovy choroby je plíživý a obvykle trvá 10-15 let, než se rozvine. I když je nástup pomalý a nejistý, nemoc je progresivní a příznaky se postupně zhoršují. Důležitá je proto včasná diagnóza. V současné době trpí v Evropě některou z forem demence více než 7 milionů lidí.

 

„Podle mezinárodních výzkumů se odhaduje, že v České republice trpí některou z forem demence více než 171 000 lidí. Podle údajů ÚZIS se asi čtvrtina z nich neléčí. Správná a včasná diagnóza je základem vysoké kvality života nejen pro člověka s demencí, ale i pro jeho rodinu. Ne každá ztráta paměti je Alzheimerova choroba. Pokud lze paměť a další kognitivní problémy změřit, což lze vyšetřit v lékárnách nebo v České alzheimerovské společnosti, je třeba jednat a svěřit pacienta do péče lékaře. Důležité je diagnostikovat a zahájit léčbu co nejdříve, říká Martina Mátlová, ředitelka České alzheimerovské společnosti.

 

Nástup Alzheimerovy choroby je plíživý - foto 03

 

Lékárníci mohou také pomoci zjistit, zda se pacient potýká s kognitivní poruchou, kterou je třeba řešit. Česká lékárnická komora ve spolupráci s Českou alzheimerovskou společností dlouhodobě vzdělává své členy prostřednictvím garančního kurzu, který mohou lékárníci absolvovat v rámci celoživotního vzdělávání. Ten umožňuje lékárníkům nabízet v lékárnách poradenství pro pacienty s Alzheimerovou chorobou a jejich příbuzné. 'Všichni zapomínáme, ale pacienti s těžšími poruchami paměti by neměli být podceňováni. Důležité je rozpoznat a vyšetřit potenciální problémy. Kromě poradenství mohou pacienti také požádat o vyšetření vyškoleným lékárníkem v konkrétní lékárně: během hodinového sezení lékárník posoudí stav pacientovy paměti a určí, zda se u pacienta nejedná o kognitivní poruchu, kterou by měl probrat s lékařem“ vysvětluje PharmDr. Ivana Lánová, členka představenstva České lékárnické komory.

 

V současné době je v České republice 81 aktivních lékárenských poradců, s nimiž si pacienti mohou domluvit konzultaci v kterékoli ze 74 akreditovaných lékáren. Od roku 2019 bylo v lékárnách vyšetřeno více než 7 000 pacientů, avšak u méně než 20 % pacientů bylo vysloveno podezření na poruchu paměti a bylo jim doporučeno navštívit lékaře. Podobné konzultace mohou pacienti v lékárnách získat i v oblasti odvykání kouření a vyšetření a péče o cukrovku. Seznam lékáren, které tyto konzultace nabízejí, lze nalézt na internetových stránkách České lékárnické komory.

 

Trénink paměti a fyzické zdatnosti, jako je mluvení, čtení a řešení hádanek, může zabránit Alzheimerově chorobě. Fyzické cvičení má pozitivní vliv na mozek, zlepšuje duševní zdraví, snižuje riziko kardiovaskulárních onemocnění a díky zvýšení svalové síly zabraňuje pádům. Pro starší lidi je ideální chůze po rovném terénu po dobu alespoň 40 minut denně.“ Správnou funkci mozku podporují také životní návyky, zejména strava bohatá na antioxidanty a obsahující dostatek živin, vitaminů a minerálů. Vhodná je středomořská strava bohatá na ovoce a zeleninu,“ dodává PharmDr. Ivana Lánová.

 

Nástup Alzheimerovy choroby je plíživý - foto 02

 

Zdroj: https://lekarnici.cz/