04.07.2025

Naegleria fowleri v České republice z pohledu ochrany veřejného zdraví

 

Nedávný smutný příběh jedenáctiletého slovenského chlapce, jenž podlehl poškození mozku v důsledku nakažení nebezpečnou amébou, v lidech vzbudil značné obavy. Odpovědné úřady v oblasti ochrany zdraví obyvatelstva sestavily souhrn údajů s cílem předat základní poznatky o zmíněném patogenním organismu a opatřeních uplatňovaných v České republice proti jeho šíření ve veřejných bazénech.
 

Naegleria fowleri v České republice z pohledu ochrany veřejného zdraví - obrázek 01

 

Charakteristika

Naeglerie spadají mezi prvoky. Jde o kosmopolitně se vyskytující améby. Tyto améby dokáží existovat jako volně žijící organismy v prostředí, avšak některé se příležitostně stávají parazity v hostitelské tkáni, čímž mohou způsobit infekce u lidí a zvířat. Druh, který je patogenní pro člověka, se nazývá Naegleria fowleri.
 

 

Výskyt

Naegleria fowleri je milovník tepla, přežívá až do 45 °C. Obývá přirozené sladkovodní lokality s teplou vodou po celý rok (jezera, řeky, rybníky, termální prameny) nebo usazeniny na dně a půdu v teplých krajinách. Zřídka se může usídlit i v (umělém) prostředí, které vytvořil člověk, např. bazén, pokud je zde celoročně vyšší teplota a chybí prostředky, které by ji mohly zlikvidovat.

Všechny přírodní koupací vody v České republice procházejí v zimě ochlazením. Tímto způsobem se snižuje pravděpodobnost přežití termotolerantních améb.  Výjimkou jsou vodní toky, kde jsou vypouštěny chladící vody z továren a elektráren. Tyto toky udržují teploty, které by mohly být příznivé pro celoroční přežití améb. Koupání v těchto lokalitách je zakázáno.  Proto není v České republice prováděn systematický a celoplošný preventivní monitoring přírodních koupacích vod zaměřený na tuto patogenní amébu.
 

V veřejných bazénech, dle platné legislativy, funguje komplex mechanismů minimalizujících riziko přítomnosti těchto organismů. Jde o sérii vzájemně se podporujících opatření - kontinuální recirkulace vody s filtrací, účinná dezinfekce a pravidelná výměna vody. Mezi specifické procesy patří:
 

  1. Voda je zde během provozu stále recirkulována přes pískové (nebo podobné) filtry, které améby včetně neglerií spolehlivě zachytí.
     
  2. Voda je zde dezinfikována a ve vodě v bazénu je stále udržováno a pravidelně kontrolováno příslušné rozmezí koncentrací volného chloru, který při dlouhodobém působení améby usmrcuje.
     
  3. Voda se zde pravidelně obměňuje (v menších bazénech úplně, ve větších denně aspoň 30 (60) l na návštěvníka a osobu a den), čímž dochází k ředění vnášeného znečištění.

 

Dále pak platné legislativní normy stanovují specifické stavebně-technické nároky pro realizaci a údržbu bazénů (volba materiálů a jejich ošetřování, regulace hladiny), jež znemožňují hromadění neglérií v bazénové vodě. Během epidemie v Ústí nad Labem v průběhu 60. let minulého století stála za problémy stavební vada samotného bazénu (vznik dutiny za jednou ze stěn), což způsobilo selhání mechanismů eliminace, zmíněných výše.
 

Z důvodu výše zmíněných, respektive s ohledem na existenci stanovených podmínek pro fungování bazénů, neprovádí Česká republika na základě právních norem celoplošný systematický preventivní monitoring veřejných bazénů na přítomnost patogenních neglerií. Takový postup by se jevil jako opodstatněný při epidemiologické situaci, tzn. při výskytu infekce, ať už v bazénu nebo na přírodní lokalitě. Krajské hygienické stanice jsou kompetentní nařídit lokální šetření, popřípadě může provozovatel koupaliště kontaktovat hygienickou stanici při jakémkoli podezření. V takovém případě by stanovení neglerií prováděl Ústav parazitologie Přírodovědecké fakulty UK nebo Úrad verejného zdravotníctva v Bratislavě. Nicméně poslední případ nákazy PAME na území České republiky byl zaznamenán v roce 1984 a souvisel s vodním tokem, do kterého ústily chladící vody z tepelné elektrárny, kde je od té doby koupání zakázáno.
 

Naegleria fowleri v České republice z pohledu ochrany veřejného zdraví - obrázek 02

 

Termální vody

Nedávná nákaza na Slovensku se zdá být spojená s termální vodou, avšak konkrétní důvody v konkrétním bazénu dosud nejsou objasněny. Bazény s přírodní termální vodou se v České republice nacházejí v Teplicích a ve Velkých Losinách, kde ovšem správci tamních zařízení uplatňují množství preventivních opatření, aby zabránili rozmnožování různých patogenních mikroorganismů (a to nejen améb).
 

Prevence

Na individuální rovině lze rovněž aplikovat celou řadu preventivních kroků. Základním pravidlem je vyhýbat se náhlému vniknutí vody do nosní dutiny při aktivitách jako je skákání do vody, koupání, sprchování či provozování vodních sportů. Při skoku do vody, sjíždění tobogánem nebo potápění se doporučuje nos buď chytit, nebo použít speciální klip. V termálních bazénech je vhodné držet hlavu nad hladinou, případně při ponoření nos důkladně zacpat.
 

 

Zdroj: https://mzd.gov.cz/