22.02.2024

Léčba pomocí alergenové imunoterapie

 

Léčba alergií spočívá v eliminaci spouštěčů alergií a v podávání léků proti alergiím, které nemění přirozený dlouhodobý vývoj onemocnění.

Další možností léčby alergických onemocnění je ovlivnění obranné reakce organismu (imunitní odpovědi) proti spouštěčům (alergenům) pomocí tzv. alergenové imunoterapie.

 

léčba pomocí alergenové imunoterapie - 01

 

Cílem alergenové imunoterapie je:

- Snížit závažnost onemocnění,
- zlepšit kvalitu života pacienta,
- snížit užívání léků na alergii.

 

Alergenová imunoterapie spočívá v postupném zvyšování dávek alergenové vakcíny až po udržovací dávku, která se opakuje v pravidelných intervalech. Tím je zajištěna dostatečná kumulativní dávka alergenu, takže pacientovy obtíže se při opakované vystavení "jeho" alergenu zmírní nebo vymizí. Bylo například prokázáno, že 75 % dětských pacientů s astmatem, kteří nedostávají alergenovou imunoterapii, má v dospělosti astma, zatímco 75 % pacientů, kteří dostávají alergenovou imunoterapii, nemá v dospělosti příznaky astmatu.

 

léčba pomocí alergenové imunoterapie - 02

 

LÉČBA ALERGENOVOU IMUNOTERAPIÍ

Alergenovou imunoterapii lze zahájit od 5 let věku (výjimečně od 3-4 let), kdy se projeví přecitlivělost obranného systému organismu.

K dispozici jsou dva způsoby podání přípravků: injekční nebo perorální podání.

Subkutánní (injekční podání pod kůži) je nejdéle známou metodou podávání alergenové imunoterapie.

Tento způsob podání je spojen s nutností navštívit lékaře kvůli aplikaci, bolestí během aplikaci, celkově vyšším rizikem závažných alergických reakcí a vyšším rizikem než u perorální cesty.

Zahajovací léčba trvá asi 6 měsíců v jednotýdenním intervalu, udržovací dávky se podávají po 4 - 8 týdnech. Předsezónní léčba je v počáteční fázi podávána v intervalu 7 - 14 dnů, potom po 14 - 28 dnech.

Perorální podání může být ve formě kapek nebo tablet rozpustných v ústech. Obojí by se mělo podávat nalačno, tj. nejméně 30 minut před jídlem a nejméně dvě hodiny po jídle.

- Kapky se podávají pod jazyk a jsou svojí účinností srovnatelné s injekčním podáním pod kůži, ale bezpečnost kapek je vyšší. U kapek je však nutné podat vyšší dávku, což může způsobit lokální dráždění sliznice dutiny ústní v místě podání kapek.

- Tablety rozpustné v ústech se dávají na špičku jazyka a nechají se 1 minutu rozpustit.

Doporučená doba trvání alergenové imunoterapie je 3-5 let.

U pilové alergie je dlouhodobé zlepšení pozorováno po dvou letech léčby, zatímco u alergií na roztoče se doporučuje delší léčba a u alergie na jed blanokřídlého hmyzu se doporučuji aplikace alergenové imunoterapie v délce 5 let.

Ukončení alergenové imunoterapie se u různých jedinců liší, ale obvykle se doporučuje, když se příznaky výrazně zmírní po dobu jednoho až dvou let.

V případě opětovného propuknutí alergického onemocnění (relaps) je možné alergenovou imunoterapii opět zahájit.

V případě potravinové alergie je navozená snášenlivost obranného systému u většiny pacientů přechodná a k udržení účinnosti je nutná opakovaná imunoterapie alergenem.

Aplikace alergenové imunoterapie je spojena s nežádoucími vedlejšími účinky.

Tyto nežádoucí účinky mohou být místní (svědění, bolest břicha, kopřivka atd.) nebo celkové závažné reakce (začínající anafylaxe).

U potravinové alergie se až u 20 % léčených nepodaří snášenlivost organismu k alergizující potravině navodit, protože přetrvávají nepřekonatelné nežádoucí účinky v trávicím traktu.

Anafylaktická reakce může vzniknout nejen v počáteční fázi, ale i při podávání udržovacích dávek a její nejčastějšími příčinami je omylem podaná vyšší dávka, popř. proniknutí alergenu nechtěným podáním do krve (intravenózně). Tyto závažné reakce vznikají do 30 minut po aplikaci, v případě depotních forem i později.

Některá alergická onemocnění neumožňují alergenovou imunoterapii. Mezi tato onemocnění patří například akutní propuknutí alergického onemocnění a těžké přetrvávající astma.

Neexistuje žádný jednotný postup nebo doporučení pro výběr konkrétního léku nebo způsobu podání alergenové imunoterapie; volba je na uvážení každého lékaře.

Obecně se u dětí upřednostňuje perorální cesta podání formou kapek pod jazyk před injekcemi a v případě alergie na pyly trav u malých dětí se upřednostňují kapky před tabletami. Existují také důkazy, že děti v předškolním věku spíše odmítají disperzní tablety než kapky. Zapomnětliví a nepozorní rodiče vyžadují pro své děti injekční léčbu a studenti s alergickou rýmou dávají přednost předsezónní léčbě před celoroční.

Aby se snížilo riziko nežádoucích reakcí na alergenovou imunoterapii, je někdy zvykem podávat současně antialergické léky (antihistaminika), které mohou výrazně zlepšit snášenlivost alergenové imunoterapie. Tyto přípravky mohou významně zlepšit snášenlivost alergenové imunoterapie. Není vhodné podávat tyto léky všem pacientům, aniž by to jejich klinický stav vyžadoval.

 

 

léčba pomocí alergenové imunoterapie - 03

 

Zdroj: www.lekarnickekapky.cz (Bc. PharmDr. Ivana Minarčíková, Ph.D.)