13.05.2024

Kopřiva je královnou jarních bylin

 

Pro jaký druh léčby je kopřiva užitečná? Jak se kopřiva louhuje, k čemu vylouhovaná voda slouží a jak dlouho se může kopřivový čaj pít?

 

kopřiva je královnou jarních bylin - obrázek 01

 

Kopřiva dvoudomá, latinsky Urtica Dioica, je jednoletá nebo vytrvalá bylina rozšířená po celém světě a hojně využívaná v lidovém léčitelství.

Je to zelená, odolná rostlina a nejběžnější zástupce kopřivovitých v Evropě. Dává přednost tmavým a vlhkým místům. Běžně se vyskytuje na rumištích, podél plotů, v příkopech a na lesních cestách.

Mezi hlavní obsahové účinné látky kopřivy patří flavonoidy, třísloviny, těkavé sloučeniny a mastné kyseliny, polysacharidy, izolektiny, steroly, terpeny, proteiny, vitamíny a minerály.

 

kopřiva je královnou jarních bylin

 

Kopřiva působí na lidský organismus mnoha způsoby

 

1. Antioxidační účinky

Antioxidanty se objevují jako preventivní a léčebné látky, které zachycují volné radikály. Volné radikály jsou spojovány s rizikem některých onemocnění, jako jsou rakovina, cukrovka, kardiovaskulární onemocnění, autoimunitní onemocnění a neurodegenerativní poruchy.

 

2. Antidiabetické účinky

Studie na potkanech prokázaly, že extrakt z kopřivy snižuje hladinu glukózy v krvi a výrazně podporuje vylučování inzulínu do těla.

 

3. Ochrana jater

Výtažky z listů a semen kopřivy přispívají k ochraně jater. Užívání kopřivy také snižuje hladinu "špatného" LDL cholesterolu.

 

4. Diuretická aktivita

Diuretické, močopudné a detoxikační vlastnosti kopřivy jsou známy od nepaměti a jsou jedním z hlavních důvodů jejího dnešního používání v lidovém léčitelství.

 

Zdroj: www.lekarnickekapky.cz

(Mgr. Filip Škarda - Votický lékárník a člen představenstva České lékárnické komory se dlouhodobě zabývá bylinami a houbami, jejich účinnými látkami a jejich použití v klasické i alternativní medicíně.)