Hořčík neboli magnesium (chemická značka Mg) je lehký kov, který se nejčastěji vyskytuje jako hořečnatý kationt Mg2+. Hořčík se hojně vyskytuje v zemské kůře (tvoří 13 % hmotnosti Země), v mořské vodě a v celém vesmíru. Hořčík je nezbytnou součástí živých organismů.
U zelených rostlin je součástí chlorofylu (zeleného barviva) a podílí se na přeměně sluneční energie z oxidu uhličitého a vody na cukry (fotosyntéza). Rostliny jsou proto zdrojem hořčíku pro vyšší organismy.
Více než 300 enzymů v živých organismech využívá ke katalytické činnosti ionty hořčíku, včetně všech enzymů, které využívají nebo syntetizují ATP (vnitřní energii). Tělo dospělého člověka obsahuje přibližně 24 g hořčíku, z toho 60 % se nachází v kostře. Většina hořčíku se nachází v buňkách, kde je přítomen v koncentracích 10-15krát vyšších než v krvi. Díky tomu je po draslíku druhým nejrozšířenějším minerálem v buňkách. V těle pomáhá udržovat stabilní srdeční rytmus, zdravé zuby a kosti, zdravý imunitní systém a normální funkci svalů a nervů. Hraje také roli při regeneraci buněk.
Nízká hladina hořčíku je spojována s rozvojem řady onemocnění, včetně astmatu, cukrovky a osteoporózy.
DDD (doporučený denní příjem) hořčíku je stanoven na 300 mg/den pro ženy a 350 mg/den pro muže. Tyto hodnoty se samozřejmě liší v závislosti na věku, fyzické práci, chronických onemocněních a těhotenství. V České republice je doporučená denní dávka 375 mg/den.
- Těhotné a kojící ženy (až 450 mg/den).
- Lidé, kteří vykonávají hodně fyzické práce.
- Sportovci.
- Lidé starší 50 let.
- Diabetici a pacienti se srdeční chorobou.
- Lidé, kteří pravidelně konzumují alkohol.
- Akutní zánět slinivky břišní.
- Zhoubné nádorové onemocnění.
- Dlouhodobý stres a mnoho dalších onemocnění.
Mezi potraviny s vysokým obsahem hořčíku patří luštěniny, listová zelenina (špenát), mák, kvasnice, ořechy, rajčata, vepřové maso, maliny a minerální vody s vysokým obsahem hořčíku (např. Magnesia a Zaječická hořká). V důsledku změn ve stravování je vstřebávání hořčíku z potravy značně sníženo. Vstřebávání probíhá v tenkém střevě a je ovlivněno různými faktory. Přiměřené množství selenu a vitaminu D má na vstřebávání pozitivní vliv, zatímco nadměrný příjem tuku, cukru, bílé mouky a alkoholu vstřebávání hořčíku zpomaluje.
Lidé ve skupinách se zvýšenou potřebou hořčíku mají kromě pestré stravy možnost užívat doplňky stravy nebo registrované volně prodejné léky.
Na českém trhu je hořčík dostupný v čisté formě (tablety obsahují pouze hořčík) a v kombinaci s vitaminem B6, který zvyšuje vstřebávání samotného hořčíku. Při nákupu hořčíkových přípravků je nutné kontrolovat množství hořčíku v každé tabletě a na jakou chemickou sůl je navázán. Obecně platí, že hořčík se nejlépe vstřebává ve formě organických solí (např. laktátu a citrátu). Rychlost vstřebávání hořčíku se u jednotlivých osob liší (ovlivňuje ji strava, funkce ledvin a hladina vápníku v těle).
Je také důležité si uvědomit, že přiměřené využití hořčíku v těle je ovlivněno přísunem vápníku (resp. jeho obsahem v těle). To znamená, že platí jednoduchý poměr 2:1 (2 vápníky: 1 hořčík). Pokud se hořčík a vápník užívají ve formě tablet, neměly by se užívat společně a měly by se užívat s odstupem nejméně čtyř hodin. To proto, aby se maximalizovalo vstřebávání hořčíku.
Prvními příznaky nedostatku hořčíku (hypomagnezemie) jsou křeče v lýtkách, zejména v noci, necitlivost horních končetin, zejména konečků prstů, bolesti hlavy, slabost, poruchy soustředění, podrážděnost, deprese, třes víček, migréna, bušení srdce, poruchy srdečního rytmu, zvýšená srdeční frekvence, špatná koordinace pohybů, úbytek hmotnosti.
Při nedostatku hořčíku je třeba ho užívat ve formě tablet, tobolek nebo šumivých tablet. Hořčík se v přípravku vyskytuje ve formě oxidů (např. Zdrovit maximag® cps., Muscoactiv®, Caltrate plus®), laktátů (např. Magnesii lactici® 0,5 g, Magne B6®), hydroxidů (pěnové tablety), citrátů (např. Magne B6 forte®, Magne B6 active®) a dalších solných forem. V případě šumivých tablet je důležité zaměřit se na sediment v nápoji, protože většina hořčíku je nerozpustná. Vzhledem k tomu, že míra absorpce různých přípravků je srovnatelná, je důležitější sledovat množství hořčíku (Mg2+). Užívejte mezi jídly. Pokud se užívá nalačno, má projímavý účinek, zejména u přípravků obsahujících laktát. Lze jej použít jako první volbu při problémech se zácpou. Nedoporučuje se užívat po jídle, protože snižuje kyselost žaludku.
Při dodržování doporučeného denního množství hořčíku nedochází k jeho nadměrnému příjmu. Velké množství hořčíku je regulováno ledvinami. Po užití vysokého množství doplňků stravy se mohou objevit závažné příznaky předávkování. Kromě silné nevolnosti a průjmu se může objevit slabost, ospalost, zmatenost a poruchy srdečního rytmu. Dlouhodobé předávkování má za následek nízký krevní tlak a závratě.
1) Úleva od bolesti hlavy: uvolňuje ztuhlé svaly krční páteře.
2) Sport - přispívá k tvorbě ATP (tělesné energie) a zabraňuje svalovým křečím.
3) Srdce - snižuje pravděpodobnost vysokého krevního tlaku a arytmie.
4) Trávení - stimuluje pohyb střev a vylučování žluči.
5) Diabetikům: V případě, že se jedná o onemocnění, které je způsobeno cukrovkou, je třeba počítat s tím, že se jedná o tzv.
6) předmenstruační syndrom
Zdroj: www.lekarnickekapky.cz (Mgr. Veronika Maňáková - Lékárna Dr. Max, Zlín, Mgr. Kateřina Pohlová - Lékárna Bílá růže, Litoměřice)