20.07.2023

Jak zabalit léky na cestu? Stačí vycházet z dobře vybavené domácí lékárničky.

 

S blížícím se obdobím dovolených je nezbytné mít cestovní lékárničku. Obsah lékárničky může obsahovat léky a léčivé přípravky z vaší domácí lékárničky avšak doporučuje se, aby byla lékárnička pravidelně aktualizována a kontrolována a to alespoň dvakrát do roka. Kromě správného obsahu domácích a cestovních lékárniček je třeba věnovat pozornost také skladování léků. Měla by se pravidelně kontrolovat data použitelnosti léků. Toto předletní období je ideální pro úklid lékárniček. Důležité je také pamatovat na to, abyste měli lékárničku na chatě, zejména pokud budete v letních měsících trávit na chatě hodně času.

 

jak zabalit léky na cestu - nejlepší je vycházet z domácí lékárničky - 01

 

Dobře vybavená domácí lékárnička může u každého vypadat vždy trochu jinak. Důležité je zohlednit potřeby rodiny i každého jednotlivce. Pokud má pacient již nějaké zdravotní potíže, je třeba dbát na to, aby v ní byly nejčastěji používané léky, a pokud má rodina děti, je třeba, aby v ní byly léky vhodné pro děti (např. sirupy) apod. "V létě je důležité mít u sebe lékárničku s léky proti zažívacím potížím a teplotě, antiseptika, obvazy, náplasti a gely na ošetření štípanců a popálenin. Užitečné mohou být také oční kapky a léky proti alergii. Užitečná bude také pinzeta, například k odstranění klíšťat. Záleží na tom, kdo, kde a jak léto tráví, proto je nejlepší poradit se v lékárně," říká Mgr. Aleš Krebs, PhD, prezident České lékárnické komory.

 

Lékárnička pro domácí použití? Není potřeba žádné speciální balení.

Domácí lékárničky by měly být uloženy na čistém a suchém místě, mimo dosah dětí a domácích zvířat. Není nutné kupovat specializované obalové materiály, postačí čistá papírová krabice (ideálně s víkem). Léky pro děti a léky pro dospělé by měly být v domácí lékárničce zřetelně odděleny, aby byla usnadněna orientace a nedošlo k záměně, protože mají různé účinné látky. Stejně tak léky a zdravotnické pomůcky používané k ošetření zranění by měly být v domácí lékárničce uloženy pohromadě.

 

Vysoká teplota a vlhkost jsou pro léky škodlivé

Je nutné zabránit tomu, aby se léky zkazily vlivem vysoké teploty a vlhkosti, zejména v létě. Pokud si nejste jisti, jak léky doma uchovávat, podívejte se na návod na obalu nebo se poraďte s lékárníkem. V závislosti na podmínkách skladování je vhodné zvolit místo, kde na léky nebude působit vysoká teplota nebo vysoká vlhkost. Takovým místem je například skříň v ložnici, zatímco kuchyň nebo koupelna, kde se často mění teplota a vlhkost, není vhodným místem pro uložení domácí lékárničky. Léky (např. oční kapky a masti), jejichž doba použitelnosti uplynula nebo jejichž kvalita se zhoršila v důsledku špatných skladovacích podmínek nebo dlouhodobého působení (např. oční kapky a masti), nelze použít a je třeba je odnést do nejbližší lékárny k likvidaci. Pokud tedy trávíte léto na chatě nebo chalupě, je dobré si zorganizovat místní lékárničku a zajistit její řádné vybavení, abyste v případě naléhavé potřeby léků nezjistili, že nejsou k dispozici. Teploty v chladničkách jsou často nižší než rozmezí, ve kterém by měly být léky skladovány, a chladné prostředí může poškodit léky, které nejsou určeny ke skladování při nízkých teplotách.

 

Dobře zásobená lékárnička pro domácí použití usnadňuje balení léků na cesty.

"Pokud máte doma pečlivě připravenou lékárničku, nemusíte se na cestu do zahraničí tolik připravovat. "Univerzální návod, jak si připravit cestovní lékárničku, neexistuje, protože léky potřebné pro cestu do Egypta a pro cyklistickou dovolenou se liší," říká PharmDr. Martin Kopecký, viceprezident České lékárnické komory: "Ideální je připravit si lékárničku, když jste v České republice. Jednak vám s výběrem správných přípravků pomůže lékárník a jednak jsou tyto přípravky opatřeny příbalovým letákem v češtině, který obsahuje i doporučené dávkování. Při nákupu léků z jiných zemí může jazyková bariéra způsobit jejich nevhodné použití, například u dětí. Je také třeba mít na paměti, že ne všechny léky jsou v zahraničí dostupné a stejné léky mohou být dostupné pod jinými názvy nebo v jiných dávkách či koncentracích."

Co by tedy měla obsahovat správně vybavená cestovní lékárnička? Určitě léky na zmírnění bolesti a horečky, léky na zažívací potíže a léky na ošetření drobných poranění. A v případě potřeby také léky proti alergiím, bodnutí hmyzem a cestovní nevolnosti. I v létě byste měli mít po ruce léky proti nachlazení. I v teplejších dnech je běžné nachlazení, zejména při přesunu z klimatizované oblasti, kde je teplotní rozdíl extrémnější. Pacienti, kteří pravidelně užívají léky, by měli mít v cestovním zavazadle léky navíc, aby nezůstali bez léků, pokud se po návratu z cesty objeví komplikace.

 

Léky u nás vs. léky v zahraničí

Na papírový recept lze léky získat ve všech lékárnách v EU. Tato možnost je již dostupná pro elektronické recepty, ale je omezenější. V každém případě musíme za léky v lékárně v zahraničí zaplatit a můžeme se potýkat s problémem, že příbalový leták je vždy v jazyce dané země. 'Je důležité vyzvednout si léky a recepty před dovolenou. Lékárníci bohužel nemohou pacientům vydat akutní léky bez receptu, a to ani ve výjimečných případech u chronicky užívaných léků, uzavírá Mgr. Aleš Krebs, PhD, prezident České lékárnické komory

 

jak zabalit léky na cestu - nejlepší je vycházet z domácí lékárničky - 02

 

Zdroj: https://lekarnici.cz/jak-zabalit-leky-na-cestu-je-to-jednoduche-kdyz-mate-dobre-vybavenou-domaci-lekarnicku/