07.01.2024

Jak vznikají modřiny a jak je léčit?

 

Modřiny se pravděpodobně čas od času stávají každému z nás. Neopatrnost, spěch, pád nebo úder mohou způsobit modřinu. Modřiny nejsou nikdy příjemné a někdy jsou bolestivé, ale ve většině případů se nejedná o vážné zranění a modřiny se zahojí samy během několika dní bez jakýchkoli následků. V některých případech však může být příznakem závažnějšího onemocnění, poruchy srážlivosti krve nebo nedostatku vitamínů.

 

Jak vznikají modřiny a jak je léčit - obrázek 01

 

Co je vlastně modřina?

Modřina, podlitina, hamatom nebo krevní výron je zranění způsobené poškozením malých cév pod kůží, kdy dochází k podkožnímu krvácení a krev se hromadí z poškozených cév v místě nárazu, než se krev začne srážet a krvácení se zastaví. Nahromaděná krev je viditelná přes kůži a má charakteristickou modrofialovou až černomodrou barvu. Postižené místo může být oteklé a bolestivé. Červené krvinky obsahují hemoglobin (slouží k přenosu kyslíku do tkání a oxidu uhličitého z tkání do plic), pigment, který dává modřinám charakteristickou barvu. Jak se červené krvinky rozpadají a pigment se rozkládá, modřina se během několika dní změní na zelenou, hnědou a nakonec na žlutou, než zcela zmizí.

 

Jak dochází ke vzniku modřin?

Modřiny vznikají nejčastěji při nehodách, pádech nebo silném stisku. Mohou však být způsobeny i podtlakem při sání (např. partnerské projevy náklonosti, baňkování, ...). Mohou být malé a téměř nebolestivé, nebo naopak velké, vystouplé a bolestivé i bez prohmatání. Někdy může být omezen pohyb a v postižené oblasti se může objevit necitlivost nebo mravenčení. Pokud k tomu dojde, nejedná se o zcela normální reakci a je třeba vyhledat lékaře.

Ženy jsou obzvláště náchylné k tvorbě modřin v období přirozeného úbytku pohlavních hormonů (menopauza). Pokud však máte v blízkosti ženu, která má často podezřelé modřiny na rukou nebo v obličeji, měli byste si uvědomit, že se může stát obětí domácího násilí. Také u dětí je bohužel nepravděpodobné, že by modřiny na rukou, těle nebo obličeji byly důsledkem běžného dětského chování.

 

Jak vznikají modřiny a jak je léčit - obrázek 02

 

Co může signalizovat zvýšenou tendenci ke vzniku modřin?

Zvláštní pozornost je třeba věnovat modřinám, pokud se vyskytují často nebo snadno. To může být známkou toho, že v těle není něco v pořádku. Může jít o různé příčiny, od nedostatku některých vitaminů, které hrají roli při srážení krve a pružnosti cév, přes mírné poruchy výživy, zvýšenou krvácivost způsobenou některými léky nebo získanou genetikou až po závažná, ale méně častá onemocnění.

1. Nedostatek vitaminu C - Vitamin C je také důležitý pro tvorbu kolagenu, který je součástí cévní stěny a zajišťuje pevnost a pružnost cévní stěny. Nedostatek proto způsobuje, že cévy jsou křehké a náchylné k prasknutí (kromě samotnýchmodřin se také může objevit krvácení v oblasti očního bělma).

2. Nedostatek vitaminu K1 - Tato forma vitaminu K je nezbytná pro dostatečnou tvorbu srážecích faktorů, tj. správnou srážlivost krve. Je obsažen zejména v listové zelenině a u zdravých jedinců jej lze získat v dostatečném množství ze zdrojů potravy.

3. Vrozené poruchy krvácivosti - například hemofilie (genetická porucha postihující muže, při níž chybí jeden ze 13 srážecích faktorů, což způsobuje krvácení nejen do podkoží, ale také do vnitřních orgánů a kloubů).

4. Nedostatek nebo porucha funkce krevních destiček (např. při leukémii).

5. Léčiva k ředění krve - podávají se k prevenci ucpávání cév (prevence infarktu, mrtvice, potratů atd.). Nejčastěji kyselina acetylsalicylová, injekce nízkomolekulárního heparinu a warfarinu.

6. Další léčiva - například dlouhodobé užívání kortikoidů (ztenčují cévní stěny a činí je náchylnějšími k poškození), hormonální antikoncepce.

7. Poškození jater - obvykle v důsledku cirhózy (tvrdnutí jater). V játrech se tvoří srážecí faktory.

8. Poruchy výživy (anorexie), poruchy vstřebávání živin (celiakie) a alternativní stravovací styly, přísné diety (vegetariáni, vegani, makrobiotici a další).

9. Choroby s krvácivými projevy (břišní a skvrnitý tyfus, ebola – v ČR se však nevyskytují).

10. Jiná onemocnění - zejména poruchy imunity (např. roztroušená skleróza, amyloidóza, Cushingův syndrom), u nichž mohou být modřiny pouze jedním z mnoha dalších příznaků.

 

Jak zabránit vzniku modřin?

Modřinám samozřejmě nelze zcela zabránit. Riziko je však možné snížit tím, že budete při sportu a dalších volnočasových aktivitách opatrnější, budete dodržovat bezpečnostní pravidla a používat ochranné pomůcky. Pokud je zvýšené krvácení způsobeno křehkými cévami, lze předepsat léky obsahující rutin a vitamin C (např. Ascorutin®, Rutasorbit®), které lze zakoupit volně v lékárnách. Mezi přírodní zdroje rutinu patří pohanka, otruby, ovesné vločky nebo luštěniny, ořechy, rajčata, listová zelenina, slupky jablek nebo třeba zelený čaj. Pokud užíváte léky na předpis, které mohou zvyšovat krvácivost, poraďte se se svým lékařem. Bez souhlasu lékaře však léky nevysazujte!

 

Jak modřiny léčit?

Stejně jako při každém jiném poranění, ať už drobném nebo větším, je vhodné co nejrychleji zasáhnout a postižené místo ošetřit. V případě úderu nebo nárazu je vhodné přiložit studený nebo ledový obklad, aby se urychlilo stažení krevních cév a zabránilo se rozšíření krvácení. Nejsou-li po ruce speciální obklady, lze použít mraženou zeleninu zabalenou třeba do utěrky. Stlačování postiženého místa může také pomoci zmírnit velikost a množství modřin. Pokud není kůže poškozena, používají se také speciální poúrazové krémy a masti obsahující heparin (urychluje vstřebávání krevních sraženin) a protizánětlivou látku (ibuprofen) (např. Ibalgin® Duo Effect Cream), lokální gely a masti obsahující heparin s účinnou látkou glykosaminoglykan jako hlavní složkou (Hydroid® gel a mast) nebo lokální gely a masti obsahující přímo heparin (např. Lioton® 100 000 gel). Tyto přípravky snižují otok a podporují vstřebávání krevních výronů.

Pokud máte raději přírodní léčbu, vyzkoušejte například obklady z výluhu mateřídoušky, slézu nebo divizny, obkládat postižené místo můžete také spařenými mladými kaštanovými listy (z jírovce maďalu), octanové obklady, případně potírat modřinu kvalitním medem a překrýt, aby mohl med v klidu působit.

Postižené místo by mělo být v klidu, aby se urychlilo vstřebání modřiny. Obvykle trvá až 14 dní, než modřina zcela zmizí.

 

Kdy je nejlepší obrátit se na lékaře?

Modřiny jsou obvykle nevýznamné, ale pokud máte pochybnosti o četnosti výskytu nebo o oblasti, kde se krevní podlitiny často vyskytují, nebo pokud se vám zdá, že se modřiny objevují bezdůvodně, kontaktujte svého lékaře. Váš lékař Vám doporučí vhodná vyšetření (případně hematologická), aby zjistil příčinu zvýšeného krvácení.

 

Jak vznikají modřiny a jak je léčit - obrázek 03

 

Zdroj: https://www.lekarnickekapky.cz/ (PharmDr. Kateřina Dubská - Lékárna Dům zdraví, Hodonín)