15.11.2023

Jak se vypořádat s puchýři?

 

Puchýře se často tvoří po opakovaném tření nebo tlaku kůže o tvrdé povrchy (např. boty, hudební nástroje, sportovní vybavení, pracovní nástroje). Méně často mohou být také způsobeny extrémními teplotami (omrzliny, popáleniny, spáleniny od slunce), chemickými látkami (čisticí prostředky, úklidové prostředky) a nemocemi (plané neštovice, opar). Kůže se zanítí a je bolestivá, švy (vrstva kůže pod kůží) se oddělí od kůže a vytvoří se váček naplněný tekutinou. Jedná se o přirozenou ochrannou funkci těla, jako vlhký vak, který chrání poraněné místo a udržuje obnažené švy ve sterilním prostředí.

 

jak se vypořádat s puchýří - ilustrativní foto 01

 

Jak se puchýře léčí?

Puchýře nikdy nestrhávejte. Pokud je puchýř velmi velký, plný a je pravděpodobné, že samovolně praskne, doporučujeme ji propíchnout sterilní nebo alespoň vyvařenou jehlou. Vpich by měl být proveden opatrně na okraji puchýře a tekutina by měla být jemně vytlačena sterilní gázou. V opačném případě propíchnutí raději neprovádějte. Puchýř omyjte a osušte.

Pokud je puchýř již prasklý, opláchněte jej vodou a dezinfikujte vhodným přípravkem (např. přípravkem Betadine®, Dettol®, Soltionovicoff - dezinfikuje a zároveň chrání).

Pokud puchýře prasknou samovolně nebo násilně, je pravděpodobnější, že budou hnisat a jejich hojení bude trvat déle. Ve většině případů je však průběh jednoduchý, není nutná jiná léčba než dezinfekce a puchýře se samy zahojí. Puchýře by měly zůstat na místě pouze tehdy, pokud jsou v oblasti, kde se o ně nic netře (boty nebo oblečení). Boty, které problém způsobily, nenoste, dokud se postižené místo zcela nezahojí. Pokud se tření nelze vyhnout, doporučuje se jedna z následujících léčebných metod.

 

Hydrokoloidní a hydrogelová náplasti na puchýře.

Tento postup se nazývá vlhké krytí a je založen na principu vlhkého hojení. Vlhkost v ráně je nezbytná pro urychlení přirozeného hojení. Tekutina vylučovaná ránou navíc obsahuje mnoho růstových faktorů a živin, které podporují hojení. Hydrogelové a hydrokoloidní náplasti se liší chemickým složením a strukturou. Obě fungují stejně, hlavní rozdíly jsou ve výrobci a ceně.

Přiložení náplasti na puchýř jej chrání před vnějšími vlivy a zabraňuje sekundární infekci. Puchýř pod náplastí spontánně praskne. Gelový polštářek náplasti reaguje se sekrety z rány a vytváří vlhký gel, který chrání ránu jako druhá kůže. Tento gelový film vytváří optimální vlhkost až 90 %, což usnadňuje a urychluje proces hojení. Náplast snižuje bolest, je prodyšná a zabraňuje přilnutí k ráně. Náplast funguje stejně dobře i při kontaktu s již prasklými puchýři. Jakmile se náplast dostane do kontaktu s vlhkostí unikající z puchýře, absorbuje ji a vytvoří gel.

Některé náplasti obsahují dvojitou vrstvu hydrokoloidů, která poskytuje dvojí ochranu rány před nepříjemným tlakem a třením, a tím účinněji ulevuje od bolesti. Lepicí část náplasti má rovněž hydrokoloidní vrstvu, která zabraňuje podráždění zdravé kůže.

Lepicí náplasti na puchýře se aplikují na očištěnou, nelepivou a zcela suchou pokožku, aby pevně držely na místě. Obvykle jsou diskrétně zbarvené (průsvitné nebo tělové) a lze je nosit několik dní bez nutnosti výměny (dokud se náplast nezačne sama odlepovat).

Není žádoucí náplast opakovaně odlepovat, aby se zjistil stav rány. V takovém případě by náplast nemusela správně přilnout. Pokud je třeba náplast odstranit dříve, krátce ji navlhčete teplou vodou. Vyvarujte se navlhčení nebo postříkání postiženého místa náplastí. Náplast může být účinná v kterékoli fázi procesu tvorby puchýřů, ale čím dříve je náplast aplikována, tím dříve se puchýř zahojí.

Náplast se nesmí používat na zanícené, krvácející nebo oteklé rány. Důležitá opatření platí pro pacienty s diabetem. O léčbě a převazech ran se vždy poraďte s lékařem.

 

jak se vypořádat s puchýří - ilustrativní foto 02

 

Puchýře zahojí také Hemagel®

Dalším typickým příkladem zdravotnických prostředků založených na principu vlhkého hojení je Hemagel® gel a další tzv. bioaktivní obvazy.

Důležitou výhodou pro pacienta je, že obvazy jsou méně bolestivé a používají se méně často (stačí každých 24-48 hodin a ránu není třeba znovu dezinfikovat díky sníženému účinku gelu) Hemagel® váže volné kyslíkové radikály vznikající při zánětlivém procesu a podporuje hojení. Hemagel® váže volné kyslíkové radikály vznikající při zánětlivém procesu a podporuje hojení. Zabraňuje infekci a má antibakteriální vlastnosti.

Naneste 1-2 mm gelu na ránu a nechte zaschnout. Pokud hrozí riziko setření gelu, použijte nesavý obvaz (gázu na olejové bázi, která se nelepí na ránu) a následně náplast nebo obvaz.

Bioaktivní obvazy, jako je Traumacel BioDress® (savý přírodní obvaz s hemostatickým účinkem) a Revamil® (100% čistý med pro lékařské použití s antibakteriálními a protizánětlivými účinky), využívají principu vlhkého hojení. Tyto zdravotnické prostředky jsou k dispozici ve dvou lékových formách: lokální a gelové v různých velikostech.

 

Aloe vera a Zalve® hojivý krém na rány

Aloe vera je protizánětlivá bylina, která pomáhá snižovat zarudnutí, otoky a bolest. Kromě toho udržuje ránu vlhkou a mokrou, což urychluje proces hojení, zejména pokud puchýř sám praskl a vyschl. Ideální je použití ve formě gelu nebo spreje. Zalve® krém na hojení ran udržuje optimální vlhké prostředí a působí jako fyzikální bariéra.

 

jak se vypořádat s puchýří - ilustrativní foto 03

 

Jak zabránit vzniku puchýřů?

Předcházení vzniku puchýřů vyžaduje správný výběr velikosti a materiálu obuvi. Běžci by měli používat speciální ponožky z funkčních materiálů, které odvádějí pot a udržují pokožku v suchu (mimochodem, bavlněné ponožky nejsou pro běh vhodné), a pokožku chodidel natírat oleji, jako je vazelína nebo jelení tuk, které snižují tření a vytvářejí mazací ochrannou bariéru mezi pokožkou a botou (komerčně jsou k dispozici tyčinky Compede® proti puchýřům). Lze jimi také přelepit nebezpečná místa při sportu. Obecně se také doporučuje nechodit v botách naboso a v případě nepříjemného tření okamžitě přiložit na postižené místo náplast. Na slunci by se měly používat vysoce ochranné krémy a mléka.

Mezi komplikace vyžadující specializované ošetření ran patří například zakalený exsudát puchýřů, otok, bolestivé a intenzivní zarudnutí, horkost, hnis, zvýšená tělesná teplota nebo horečka v okolí puchýře a puchýře bez zjevné příčiny (např. v důsledku užívání léků nebo jídla).

 

Zdroj: https://www.lekarnickekapky.cz/ (Mgr. Monika Mikulková - Lékárna SFINX, Brno)