09.07.2024

Druhy léků nevhodných pro děti

 

Děti se od dospělých liší v mnoha ohledech. Tyto rozdíly platí i pro podávání léčivých přípravků dětem. Pokud lék působí na vyvíjející se organismus, může vyvolat jiné reakce, než u dospělého člověka, který se již nevyvíjí. Léčivé přípravky mohou také u dětí vyvolat škodlivější a závažnější účinky než u dospělých. Pro účely podávání léků je dítě definováno jako pacient mladší 12 let.

 

Jaké jsou druhy léků nevhodných pro děti? - 01

 

Léky užívané dospělými na lékařský předpis nebo bez něj nejsou obecně vhodné pro děti a měly by být uchovávány na bezpečném místě mimo dosah dětí. Podobná nebezpečí hrozí i u volně prodejných léků. Především je důležité vždy upozornit lékárníka (i když se vás na to sám nezeptá), že vydávané nebo prodávané léky jsou určeny pro děti určitého věku a hmotnosti. Pokud již máte lék doma, zkontrolujte informace v příbalovém letáku, zda je vhodný pro děti.

Pouze lékař nebo lékárník může vhodně poradit, které léky pro dítě zvolit, jaké dávky a v jakém dávkovacím rozmezí používat a které léky lze užívat společně. Pokud je dítě sledováno nebo léčeno pro závažnější zdravotní stav, vždy léčbu konzultujte s ošetřujícím lékařem. Pokud dítě užívá nový lék, sledujte, zda se neděje něco neobvyklého. Mohou se například objevit alergické reakce.

 

Způsob podávání léků u dětí

 

U dětí je také důležité pečlivě zvážit vhodnou lékovou formu. Malé děti často nejsou schopny polykat tablety a hrozí jim nebezpečí z udušení. Z tohoto důvodu se pro malé děti vyrábějí jiné lékové formy, jako jsou kapky, sirupy a čípky.

Podávání léků v tekuté formě však s sebou nese riziko nesprávného dávkování. Proto je třeba lahvičku se suspenzí před podáním každé dávky dobře protřepat. Kapky se obvykle podávají pomocí kapátka a měly by být bez alkoholu. Sirup by se měl podávat pomocí odměrky nebo čajové lžičky. Některé děti sirup nesnášejí (poblinkají se).

Při zvracení lze použít čípky, ale pouze pokud se nejedná o průjmové onemocnění. Od 3 let věku jsou vhodné také žvýkací tablety nebo pastilky. Nosní kapky lze používat od 2 let věku, do té doby by se měly používat pouze nosní kapky.

 

Jaké jsou druhy léků nevhodných pro děti? - 02

 

Zástupce léků, které nejsou vhodné pro děti.

 

Typickým příkladem tohoto typu léku je kyselina acetylsalicylová (Acylpyrin, Aspirin). Tento lék je široce používán u dospělých díky svým antipyretickým (ke snížení vzestupu teploty a horečky), analgetickým (ke snížení bolesti) a protizánětlivým vlastnostem. Kyselina acetylsalicylová by se však neměla používat u dětí a dospívajících do 15 let během virového onemocnění kvůli vysokému riziku vzniku Reyeova syndromu. Reyeův syndrom je život ohrožující stav, který může vést k úmrtí, pokud není včas diagnostikován a léčen.

Přestože je paracetamol vhodný pro děti ke snížení horečky a bolesti, je velmi důležité dodržovat doporučenou dávku podle hmotnosti dítěte. Dávka 75 mg/kg tělesné hmotnosti dítěte je již nebezpečná (např. šest tablet paracetamolu 500 mg u dítěte vážícího 40 kg). Pro rodiče jsou obtížné především situace, kdy se snaží zvládnout horečku u svých dětí použítím více než jednoho přípravku s paracetamolem (Paralen, Panadol, Coldrex Junior).

Předávkování paracetamolem může způsobit velmi závažné poškození jater. Přípravky proti chřipce ve formě horkých nápojů nebo tablet (obsahujících paracetamol), jako jsou Coldrex a Vicks, jsou vhodné pro dospívající od 12 let a některé jsou vhodné pro dospívající od 15 let (s výjimkou dětí od 6 let (Coldrex Junior).

Endiaron je v současné době jedním z nejčastěji používaných léčivých přípravků k léčbě infekčních průjmů. Je však vhodný pouze pro děti s hmotností 40 kg a více. Imodium se používá při neinfekčním průjmu a lze jej podávat od 6 let věku.

Jox a Stopangin, které dezinfikují ústní dutinu a hltanu, lze používat jako kloktadlo od 6 let a jako sprej od 8 let. Stejně tak byla přidána věková hranice 12 let a více pro přípravek Bioparox.

Krátkodobé kombinace pro léčbu bolesti, jako jsou Valetol a Ataralgin, jsou vhodné pro dospívající od 15 let, zatímco Saridon a Nalgesin jsou vhodné od 12 let.

Léky na zácpu Guttalax a Fenolax lze dětem podávat pouze na doporučení lékaře.

 

Existuje příliš mnoho dalších léků, které nejsou vhodné pro děti nebo jejichž použití je omezeno v závislosti na věku nebo hmotnosti dítěte.

Tento článek se zabývá pouze nejčastěji používanými léky, které se pravděpodobně vyskytují i ve vaší lékárničce.

 

Jaké jsou druhy léků nevhodných pro děti? - 03

 

Zdroj: www.lekarnickekapky.cz (Mgr. Monika Mikulková - Lékárna Sfinx Brno)