05.02.2024

Distribuce léků mimo lékárny ohrožuje zdraví pacientů. Česká lékárnická komora varovala před jeho rozšiřováním.

 

Ministerstvo zdravotnictví ČR s účinností od 1. ledna 2024 novelizovalo právní předpisy o registraci léčivých přípravků a rozšířilo okruh léčivých přípravků, které lze prodávat například v drogeriích a na čerpacích stanicích. Toto doplnění bylo provedeno bez vědomí České lékárnické komory. Léky patří do lékáren a jejich distribuce mimo lékárny představuje významné riziko pro zdraví lidí.

 

Distribuce léků mimo lékárny ohrožuje zdraví pacientů - obrázek 01

 

Vyhláška rozšiřuje seznam vyhrazených léčivých přípravků, které si pacient může pořídit i jinde než v lékárně. Jde například o léky proti alergii, k léčbě oparů, léky proti bolesti či léčivé přípravky určené k léčbě onemocnění souvisejících s překyselením žaludku. Tyto léky by se do prodejen mohly dostat zřejmě během jarních měsíců.

Česká lékárnická komora se proti této změně důrazně ohrazuje. "Podali jsme protest na Ministerstvo zdravotnictví ČR a požadujeme, aby byla řádně posouzena bezpečnost těchto léků. Dlouhodobě jsme požadovali, aby se počet rezervních léků snížil, ale bohužel se stal pravý opak. Nevidíme důvod, proč by tyto léky neměly být volně dostupné v nezdravotnických prodejnách. Léky nejsou běžné výrobky a vyžadují speciální zacházení, včetně distribuce. Lékárny jsou určeny k poskytování integrované péče, kde stav pacientů posuzují a specializované rady poskytují lékárenští asistenti nebo vysokoškolsky vzdělaní lékárníci. Ti jsou obeznámeni s léčivy a mohou poradit s výběrem vhodných léků a upozornit na nevýhody samoléčby. Pacienti nemohou získat kvalifikovanou radu například na čerpací stanici. Česká lékárnická komora je toho dobrým příkladem," říká Aleš Krebs, prezident České lékárnické komory.

Lékárníci varují před závažnými zdravotními riziky, která mohou vzniknout při prodeji léků bez konzultace se zdravotníkem. "Prodej léků na alergii prostřednictvím čerpací stanice je velmi nebezpečný. Kromě protialergických účinků mají tyto léky sedativní účinky, způsobují ospalost a zpomalují schopnost rychlé reakce. Pokud je řidič užije a znovu usedne za volant, zvyšuje se riziko nehody. Odborná osvěta je v tomto ohledu velmi důležitá," vysvětluje PharmDr. Martin Kopecký, Ph.D., viceprezident České lékárnické komory.

V případě nesprávné léčby novými vyhrazeným léky hrozí také další komplikace jako například únava (cetirizin), vznik osteoporózy (pantoprazol), střevní infekce (pantoprazol) a zhoršení dalších onemocnění.

Lékárníci také varují před neúmyslným nadužíváním léků. Typickým příkladem je lék paracetamol. Paracetamol se nachází v různých lécích, ale běžní lidé si toho nemusí být vědomi. Existuje riziko předávkování a v nejhorším případě může dojít k selhání jater a dalších životně důležitých orgánů. Každý rok se paracetamolem předávkují tisíce lidí na celém světě. Proto ČLnk dlouhodobě vede kampaň za zpřísnění pravidel distribuce, přinejmenším pro přípravky s obsahem ibuprofenu a paracetamolu.

Činnosti v lékárenství jsou velmi rozmanité a pracovníci se musí po několika letech studia na univerzitě nebo vysoké škole celoživotně vzdělávat. Naproti tomu u výdejen vyhrazených léčivých přípravků je vyžadována pouze registrace a proškolení personálu ze strany SÚKL. Toto školení lze provést prostřednictvím online kurzu s testem na závěr; postačí věk alespoň 18 let, základní vzdělání, bezúhonnost a způsobilost k právním úkonům.

 

Distribuce léků mimo lékárny ohrožuje zdraví pacientů - obrázek 02

 

„Ukazuje se, že prodejci vyhrazených léčiv nezvládají plnit ani základní pravidla související s prodejem těchto léků, ani správné skladování těchto léčiv. SÚKL ročně zkontroluje pouze 3 % prodejců vyhrazených léčiv a u každého čtvrtého shledá závadu, kdy nejčastěji je prováděn prodej osobou bez osvědčení, není správně vedena evidence skladování, nebo dokonce nejsou z prodeje vyřazeny léčivé přípravky s prošlou dobou použitelnosti,“ komentuje PharmDr. Martin Kopecký, Ph.D.

Některé nově dostupné léky navíc představují riziko pro životní prostředí. Příkladem je účinná látka diklofenak, která nemá přirozenou cestu rozkladu a nelze ji zpracovat v čistírnách odpadních vod. Při nadměrném používání hrozí vyšší koncentrace v odpadních vodách.

"Pacientům doporučujeme, aby si léky vždy kupovali v lékárně, kde jim odborně poradí. Díky konzultaci s lékárníkem mohou pacienti užívat své léky bezpečně a efektivně," uzavírá Mgr. Aleš Krebs, Ph.D., prezident České lékárnické komory.

 

Zdroj: https://lekarnici.cz/