01.02.2022

Co je BMI a znáte to vaše?

 

Zkratka BMI (Body mass index) označuje index tělesné hmotnosti a používá se jako měřítko obezity. Tento index se vypočítá vydělením tělesné hmotnosti v kilogramech výšky daného člověka umocněné na druhou. BMI tak umožňuje statisticky porovnat různě vysoké lidi.*

 

Co je BMI a znáte to vaše? obrázek 01

 

Jak je měření BMI přesné?

BMI se obecně považuje spíše za statistický ukazatel. U konkrétního jednotlivce se nedá považovat za přesné měření. Výpočet je velmi jednoduchý, ale nebere ohled na velké množství důležitých faktorů. V praxi pak pro upřesnění slouží jiné testy, například měření tloušťky podkožního tuku nebo impedanční měření. Body Mass Index udává méně přesné údaje zejména u dětí, starších lidí a aktivních sportovců. Přesnější posouzení tělesné váhy než kalkulačka BMI provede lékař, který zahrne i další parametry: např. pohlaví, věk, objem svalů a typ postavy.

K upřesnění výpočtu Body mass indexu se často používá měření obvodu pasu. Další důležité faktory jsou krevní tlak, cholesterol, fyzická činnost a zmíněné měření podkožního tuku. Výsledek může ovlivnit i špatná životospráva nebo kouření cigaret a doutníků.

Obvod pasu je velmi důležitý a zároveň nejjednodušší ukazatel rozložení tělesného tuku, který vypovídá i o zdravotním riziku. S obvodem pasu souvisí riziko vzniku kardiovaskulárních chorob a také vznik metabolických chorob, především cukrovky.

Rozložení tělesného tuku se u mužů a žen liší. Pro ženy je typické uložení tuků v oblasti stehen a hýždí, tedy typ hruška. U mužů se tuky ukládají především v oblasti břicha, typ jablko. Tato lokace ukládání tuků u mužů bohužel významně zvyšuje riziko vysokého krevního tlaku, cukrovky, infarktu, mozkových příhod a dalších onemocnění.

Podle světové zdravotnické organizace z roku 1997 je obvod pasu
pro muže: rizikový >94 cm, velmi rizikový > 102 cm
pro ženu: rizikový >80 cm, velmi rizikový >88 cm

Měří se v polovině vzdálenosti mezi okrajem dolního žebra a hranou lopaty kosti kyčelní při výdechu.

 

BMI KATEGORIE ZDRAVOTNÍ RIZIKA
méně než 18,5 podváha vysoká
18,5 - 24,9 norma minimální
25,0 - 29,9 nadváha nízká až lehce vyšší
30,0 - 34,9 obezita 1. stupně zvýšená
35,0 - 39,9 obezita 2. stupně (závažná) vysoká
40,0 a více obezita 3. stupně (těžká) velmi vysoká

 

Co je BMI a znáte to vaše? obrázek 02

 

Jaká zdravotní rizika hrozí při nízké hodnotě BMI?

 

Podváha (méně než 18,5)

Tento pojem ukazuje na příliš nízkou hmotnost v poměru k tělesné výšce člověka. Podváha může být příznakem nemoci. Někteří jedinci ale mají k podváze genetické předpoklady. Dále může být podváha důsledek způsobený odmítáním potravy. To často směřuje k poruchám příjmu potravy a nemocem jako je anorexie a bulimie (BMI je většinou menší než 17,5). Tyto nemoci patří mezi psychická onemocnění.

Nemocní anorexií a bulimií často nemají jen psychické problémy. Vedle deprese, nesoustředěnosti a podrážděnosti se ženám nedostaví menstruace a začínají vypadávat vlasy. Dalšími příznaky jsou nízký tlak, řídnutí kostí, snadný výskyt modřin a náchylnost k infekcím. Extrémní případy mohou skončit i úplným selháním srdce.

 

Jaká zdravotní rizika hrozí při vysoké hodnotě BMI?

 

Nadváha (25,0 - 29,9)

Nadváha představuje v porovnání s obezitou nízké riziko výskytu onemocnění spojené se zvýšeným množstvím tělesného tuku. Nejčastěji je nadváha spojována se špatným metabolismem člověka a se změnou stravovacích návyků. Může se jednat o dočasný stav způsobený dlouhodobou stresovou situací, u zen po těhotenství. V horším případě může představovat počátek obezity.

Nejvhodnějším řešením pro spalování tuků je pravidelné cvičení a sportovní činnost.

 

Obezita

V první řadě se jedná o chronické onemocnění, které vyžaduje dlouhodobou léčbu. Velkým varováním může být výskyt obezity v rodině. V České republice bojuje s obezitou přibližně 40 % populace.

 

Obezita I. stupně (30,0 - 34,9)

Mezi nejčastější případy patří bolesti zad, kloubů a častá únava. Vyskytují se potíže s abnormální hodnotou pohlavních hormonů v těle. Méně časté jsou poruchy plodnosti nebo poškození plodu následkem obezity matky. Můžeme se setkat i s rakovinou. V této oblasti je to nejčastěji rakovina tlustého střeva a rakovina prsu u žen po menopauze.

 

Obezita II. stupně (35,0 - 39,9)

S obezitou druhého stupně se pojí značné zdravotní potíže. V této kategorii najdeme všechna onemocnění, jako u obezity I. stupně, ale s vyšším rizikem. Přidávají se k nim vážnější onemocnění kloubů a to převážně kolen a kyčlí. Dále hypertenze, dna, koronární onemocnění a syndrom polycystických ovárií (u žen do třiceti let, nepřítomnost menstruace, neplodnost a ochlupení nezvyklých partií).

 

Obezita III. stupně (40,0 a více)

Opět se zde setkáme se stejnými onemocněními jako u předchozích dvou stupních, tentokrát s opravdu vysokým rizikem. Mezi časté potíže zařazujeme dušnost, zvýšení tuku v krvi, onemocnění žlučníku a také cukrovku druhého stupně. Pacienti s extrémní obezitou si bohužel podstatně zkracují život. V průměru se nedožívají ani 60 let.

 

Co je BMI a znáte to vaše? obrázek 03

*Toto měření mohou zdraví lidé považovat za dobré vodítko při určení rizika srdečních nebo cévních onemocnění, které jsou spojené s nadváhou a obezitou. Méně spolehlivé bývá u sportovců, malých dětí, starších osob, nebo také u těhotných a kojících žen.

Zdroj: www.bodymassindex.cz