18.09.2023

Co dělat, když chybí oblíbený lék na průjem?

 

Pokud je nedostatek léku naprůjem, na který jste zvyklí, neváhejte se zeptat svého lékárníka. V závislosti na povaze problému a věku pacienta vám bude schopen poradit vhodné alternativy. V léčbě průjmu hrají důležitou roli režimová opatření doporučená Českou gastroenterologickou společností. Nejlepší je průjmu předcházet a volit vhodná preventivní opatření.

 

Co dělat, když chybí oblíbený lék na průjem? obrázek 01

 

V České republice je registrována řada léčivých přípravků na akutní střevní onemocnění a průjmy. Některé z nich jsou určeny pro dospělé a nejsou vhodné pro děti. Například léky obsahující chlorochin by neměly být podávány dětem s hmotností nižší než 40 kg. Některé léky, jako například léky obsahující Saccharomyces boulardii, lze užívat v jakémkoli věku.

 

Některé léky proti průjmu vyžadují lékařský předpis, většina z nich je však volně prodejná. Volně prodejné léky však mají také svá omezení, například při nesprávném užívání se mohou vzájemně ovlivňovat s jinými léky.

 

Lékárníci jsou odborníci na léky a mohou poradit s alternativními léky i s jejich užíváním a režimem, který by měl vždy podpořit léčbu průjmu, pokud konkrétní lék nezabírá.

 

Stručný a praktický návod samoléčby průjmu poskytuje Česká gastroenterologická společnost zde.

 

Doporučený postup společnosti pro léčbu akutního průjmu je zde.

 

Co dělat, když chybí oblíbený lék na průjem? obrázek 02

 

Zdroj: https://lekarnici.cz/