27.06.2023

Cestovatelská nemoc

 

Kinetóza (cestovní nemoc), dříve známá jako mořská nemoc, znepříjemňuje náchylným osobám cestování dopravními prostředky (autem, autobusem, lodí, letadlem) a další volnočasové aktivity (jízda na koni, lyžování, skákání na kolotočích, houpačkách, trampolínách, potápění atd.). Proč nevolnost z pohybu postihuje jen některé lidi? Lze nepříjemnou nevolnost překonat? A jak se mohu před cestováním připravit?

 

cestovatelská nemoc neboli kinetóza - 01

 

Příčina kinetózy

Kinetóza je způsobena nízkofrekvenčními vibracemi, tj. otřesy těla. Velmi často když se tělo třese ve dvou směrech současně - horizontálně a vertikálně.

Každý člověk má několik různých senzorů (rovnovážný a zrakový systém, vnitřní receptory v končetinách a žaludku), které posílají vnímané informace do mozkové kůry. Když se tyto podněty vzájemně střetnou, informace se v mozkové kůře dostanou do rozporu a dostaví se podráždění a nevolnost. Povahu podnětů může k lepšímu či horšímu ovlivnit řada faktorů, včetně věku, psychického stavu, bolesti, stresu nebo zkušenosti se situací.

Kinetóza postihuje v průměru 5 % cestovatelů, především děti a ženy ve věku 2-12 let, zejména v období menstruace a těhotenství. Lidé trpící migrénou jsou náchylnější k rozvoji kinetózy.

 

Příznaky a projevy kinetózy

Ačkoli se kinetóza a její příznaky u jednotlivých osob značně liší, mnoho příznaků je společných. Prvními příznaky jsou poruchy rovnováhy a bolesti hlavy způsobené stimulací mozkových center. Následuje nevolnost, tj. nevolnost s nutkáním na zvracení. Může ji doprovázet hojné slinění, bledost, studený pot, časté zívání a ospalost. Někteří pacienti trpí závratěmi. Může se zvýšit tep a dechová frekvence. Kinetóza se může projevit přecitlivělostí na pachy a zvuky.

U malých dětí, které obtížně vyjadřují své pocity slovně, se může objevit špatná nálada, plačtivost, studený pot, zívání, odmítání oblíbených svačinek a zvracení.

 

Léčba kinetózy

Kinetózu v zásadě nelze vyléčit, ale její nepříjemné příznaky lze zmírnit několika způsoby.

 

Preventivní opatření a jejich dodržování může pomoci snížit riziko vzniku cestovatelské nemoci:

- V dopravních prostředcích se posaďte čelem ke směru jízdy a dívejte se dopředu.

- Při jízdě autem se posaďte do nejstabilnější části vozidla (v autech, autobusech a letadlech je vhodnější sedět na předních sedadlech, při cestování lodí na mořské hladině je nejlepší sedět uprostřed).

- Během jízdy se dívejte na horizont nebo na nehybný objekt v dálce, případně mějte zavřené oči.

- Omezte pohyby hlavy na minimum, např. pro zajištění pohodlí používejte opěrku hlavy.

- Před cestou si dejte lehké jídlo.

- Neřiďte s prázdným žaludkem a nepřejídejte se.

- Během řízení nekuřte, nejezte, nepijte, nečtěte ani nesledujte video.

- Vdechujte dostatek čerstvého vzduchu (otevřete okna, nainstalujte ventilátory).

- 'Bolí vás žaludek? 'Jsi nemocný?' Vyvarujte se kladení takových otázek dětem. Místo toho se snažte odvést pozornost dítěte od nepříjemných pocitů tím, že je zaujmete například čtením pohádky, hraním slovních her nebo zpíváním písničky.

- U dětí plánujte výlety večer nebo v noci, kdy je pozornost slabší nebo kdy dítě spí.

- Pokud se již nevolnost objeví, zastavte se a udělejte si krátkou procházku, pokud je to možné.

- Příznaky obvykle snadno odezní, pokud snížíte stimulaci (např. zastavíte auto).

- Dělejte pravidelné přestávky, ideálně každé dvě hodiny.

 

cestovatelská nemoc - 02

 

Volně prodejné léky a doplňky stravy mohou pomoci zabránit vzniku nevolnosti z pohybu. Užívá se 15-60 minut před cestou a obvykle platí, že čím dříve je lék podán před nástupem nevolnosti, tím rychleji zabere, aniž by bylo nutné zvyšovat dávku. Vždy se informujte v lékárně, který z těchto léků je pro vás nejvhodnější, v jaké dávce a v jakých časových intervalech by se měl užívat.

Nejznámějším a nejrozšířenějším lékem na nevolnost z pohybu je Kinedryl® , tableta obsahující 25 mg moxastinu a 30 mg kofeinu. Obvykle se užívá jedna tableta 30-60 minut před cestou a poté každé 2-3 hodiny, maximálně čtyři tablety denně. Přípravek Kinedryl lze užívat i u dětí, přičemž doporučená dávka je ¼ tablety na jednu dávku pro děti ve věku 2-6 let a ½ tablety pro děti starší 6 let. Těhotné nebo kojící ženy jej užívat nemohou. Kinedril může způsobit únavu a ospalost. Není určen pro řidiče a není vhodný k užívání s jinými tlumivými látkami (např. prášky na spaní) nebo alkoholem.

Travel-Gum® 20 mg obsahuje léčivou látku dimenhydrinát, antihistaminikum. Tento léčivý přípravek je určen pro dospělé a mladistvé od 15 let a neměl by být předepisován těhotným a kojícím ženám. V případě potřeby žvýkejte 20-30 minut před cestou po dobu 10 minut jeden kousek žvýkačky. Pokud se objeví příznaky nevolnosti, užijte okamžitě další dávku. Dospělí mohou užívat až šest dávek denně. Žvýkačky by se neměly polykat, ale vyplivnout. Není vhodné pro řidiče kvůli nežádoucím účinkům.

Zázvor prokazatelně snižuje nevolnost a zvracení. Prášek z oddenku zázvoru se nachází v kapslích Ginger® a Megafyt Avioplant®. Oba přípravky jsou určeny pro dospělé a děti od 6 let. Nezpůsobují ospalost, a jsou proto vhodné pro řidiče. Těhotné a kojící ženy by se měly před jejich užíváním poradit se svým lékařem nebo lékárníkem. Comfort Mobile Vehicle® - žvýkací tablety s obsahem bariérových silic, vhodné pro děti od 3 let.

 

Další možností, jak zmírnit nevolnost na cestách, je homeopatický lék Cocculine®. Je vhodný pro děti, dospělé, těhotné a kojící ženy. Tablety se v ústech volně rozpouštějí. Lze jej užívat preventivně i den před cestou.

Pokud před cestou navštívíte lékárnu, lékárník vám pomůže vybrat ten nejlepší lék pro vaše potíže. Měli byste mít také cestovní lékárničku.

Šťastnou cestu!

 

Zdroj: https://www.lekarnickekapky.cz/ (PharmDr. Klára Bechná - Lékárna Na středisku, Kopřivnice)